Öne Çıkanlar haberleri haber ios 7 android 6 haberi

Başkan Yaşar’dan pide teftişi

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve zabıta ekipleri Ramazan dolayısıyla Yenimahalle ve Demetevler bölgesinde denetimlerde bulundu. Pide ve unlu mamul imalathanelerinin sıhhi şartlarda üretilip üretilmediğinin kontrol edildiği denetimlerde bazı işyerleri sözlü olarak uyarılırken, şartları uygun olmayan iki işyerine de bin 41 TL peşin para cezası kesildi.

Başkan Yaşar’dan pide teftişi
Haşerelere suçüstü

Ramazan ayı kapsamında fırınları yakın markaja alan belediye ekipleri, binaların altında pide ve ekmek üretimi yapan yerleri denetledi. Hijyen ve gramaj kontrollerinin yanı sıra işletmelerin ruhsat ve teftiş karneleri de incelendi.

Denetimler esnasında gerekli sıhhi şartlara uyan fırınların yanı sıra merdiven altı üretim yapan yerlere de rastlanıldı. Bir fırında haşereler ile karşılaşan Yaşar, fırın sahibine sert çıkarak, “Böyle bir yerde, bu şartlarda üretim yapmaya utanmıyor musunuz? Burada ürettiğiniz ekmeği kendi sofranızda kendi çocuklarınıza yedirebiliyor musunuz” dedi. Başka bir işyerinde ise çok sayıda tablada bekletilen bozuk hamurlara rastlanıldı. Bozuk hamurların niye bekletildiğini soran Başkan Yaşar’a fırıncının cevabı “Bozuk hamurları öylesine bekletiyoruz. Bir şey yapmıyoruz” oldu. Bozuk hamurların bekletilerek pide hamurunun içine katılması ihtimaline karşı, zabıta ekipleri hamurları imha ederek işletme hakkında cezai işlem uyguladı.

Merdiven altı üretime izin yok

Denetimlerin ardından gördüğü manzarayı değerlendiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, fırınların şehir içindeki konumlarına dikkat çekti ve bazı halk ekmek fabrikalarını örnek göstererek dünyanın hiçbir yerinde binaların altında ekmek üretimin yapılmadığını, Yenimahalle’de ve Ankara’da da bu durumun dünya standarlarına getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yaşar, bugünkü üretim şartlarını, işçi sağlığı, üretimin hijyeni ve maliyeti açısından değerlendirirken, fırıncı esnafıyla birlikte daha geniş alanlarda, daha düzgün şartlarda ve ucuz maliyetle üretim yapılabileceğini kaydetti. Fırıncı esnafının sorunlarına da değinen Yaşar, birliktelikle maliyetin düşürüleceğini de ifade ederek, Yenimahalle halkının daha iyi şartlarda üretilen ekmekleri tüketebilmesi için fırıncı esnaflarıyla bir araya geleceklerini, halk ekmek fabrikası gibi bir üretim merkezinin yapılacağını müjdeledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283