banner265

Dünkü yazımın konusu ‘şehit oğlundan geride kalan botlarına sarılan bir annenin’ dramıydı.

Bu fotoğrafı gazetelerin birinde görmüş ama sonra bulamamıştım. Google’dan ‘Şehit annesi’ diye girip ara tuşuna bastım.

Sizde yapabilirsiniz zor değil.

O kadar çok görsel çıkıyor ki….

Hepsi sadece bir defalığına, belki birkaç günlüğüne hayatımıza girmiş ve sonra unutup gitmişiz. Oğlunun ardından acısına dayanamayıp ölen anneler, oğlunun eşyalarına sarılan anneler, oğlu için okul yaptıranlar, ‘Ben geldim oğlum’ diye soğuk mermeri okşayanlar, ‘Ne olur oğlun ölmedi’ deyin diye kendini yerden yere atanlar… O kadar çok görsel çıkıyor ki.

Biz hayatımıza dönüp aynen eskisi gibi yaşamışız. Nasıl olsa bizim başımıza gelmedi ki.

Bir Türkçe hocamız vardı. ‘Birinin bir şeyi çok iyi anlamasını istiyorsanız o şeyi yaşatın ona’ derdi. ‘Örneğin siz çocuğa ne kadar ‘Ateş yakar, cız, bız, aman, zaman, falan filan’ derseniz de o ateşin canımızı nasıl yaktığını ancak ateşe dokunduğunda anlar’ derdi. Ne kadar da doğru değil mi?

Ateş canımızı yakmadığı sürece bu şeyleri anlayamayacağız.

Mesela siz Sevgili Okurum; Hiç ‘Bu olaylarda benim katkım var mı?’ diye düşündünüz mü?

Anlamadınız değil mi? Peki, şöyle açıklamaya çalışayım; Bu ülkede bu olayların olmasında, bu hale gelmesinde, bitmemesinde, bu yazıyı okuyan kişi olarak senin bir katkın olduğunu düşünüyor musun?

Mesela birine ‘Nerelisin?’ diye sormadın mı? Bu sorunun aslında insanları doğduğu yere göre sınıflandırmak için sorulan basit bir soru olduğunu düşündün mü? Sana yakın bir ilden doğduysa ‘Hemşeriyiz’ deyip ondan kıyak bekledin mi? Ya da sen ona kıyak yaptın mı? ‘Hayır, asla!’ diyorsan seni tebrik ediyorum. Senin bu olaylarda hiç katkın olmamıştır.

Mesela sen hiç insan ayırımı yaptın mı? Doğulu-Batılı, Türk- Kürt diye birine ön yargı ile yaklaştın mı? ‘Hayır, asla!’ diyorsan seni tebrik ediyorum. Senin bu konuda hiç katkın olmamıştır.

Peki; sen insanları Alevi-Sünni diye ayırdın mı? ‘Onlarınki de ibadet mi Allah aşkına? Saz çalıp türkü söylüyorlar’ ya da ‘Bu yobazlar dini ne hale getirdiler’ dedin mi? Demesen bile düşündün mü? ‘Hayır ssla!’ diyorsan seni tebrik ediyorum. Seni bu konuda hiç katkın olmamıştır.

Peki; sen insanların siyasi görüşlerine saygı gösterdin mi? Sağcı-Solcu, Akp’li-Chp’li-Mhp’li-Hdp’li diye insanlara yafta yapıştırdın mı? Onun görüşlerini dinlerken önyargısız bir şekilde onu dinledin mi? ‘Evet, ben hep öyle dinlerim’ diyorsan seni tebrik ediyorum. Senin bu konuda hiç katkın olmamıştır.

Peki oturup bu olaylarla ilgili farklı farklı görüşlerden kitap, araştırma ya da ona benzer şeyler okudun mu? ‘Rahatı yerinde, mutlu mesut, ailesi ve çoluğu, çocuğu ile sorunsuz bir şekilde yaşayan biri neden kendini bu işlere kalkışsın?’ diye düşünüp sorunları derinlemesine okudun mu? ‘Evet okudum, biliyorum’ diyorsan seni tebrik ediyorum. Senin bu konuda hiç katkın olmamıştır.

Sen sadece kendi yaşamınla ilgilenip başkalarının yaşam şekline, içkisine, çapkınlığına, namazına, giyim şekline yani onun kendi sınırları içindeki küçük mutluluklarına saygı duydun mu? ‘Evet kesinlikle. Benim özgürlüğümü kısıtlamadığı sürece dileyen dilediği gibi yaşayabilir’ diyorsan seni tebrik ediyorum. Senin bu konuda hiç katkın olmamıştır.

Sen bizzat, şahsın olarak, Face’te terörü lanetlemek ya da başkalarına gaz vermek dışında bu olayların sona ermesi için bir şey yaptın mı? Herhangi bir şey işte… 

Bunu çok daha fazla uzatabiliriz. Ama malum okumayı pek seven bir millet değiliz. Herkes okuyabilsin diye kısa tutalım.

Yani Sevgili Okur; ‘Aranız en günahsız olanınız ilk taşı atsın’ demiş bir yerde birileri ‘Aranızda ben bütün bunları yapıyorum’ diyen bir adım öne çıksın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283