banner266
Alfabe

Türk harflerinin kullanımı, resmi yerlerde zorunludur. Bu durum Kanundan kaynaklanmaktadır.  (1/11/1928 tarihli ve 1353 sayılı) Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun uyarınca bugün kullandığımız Latin harfleri kabul edilmiştir. Bahsi geçen kanuna göre, Devletin bütün kurum ve kuruluşları ile bütün şirket, dernek ve hususi müesseselerde Türk harflerinin kullanılması zorunludur. Söz konusu Kanun Anayasamızın 174. maddesine göre İnkılâp Kanunları arasında sayılmak suretiyle,  değiştirilmesi yasaklanmış ve bir tür koruma altına alınmıştır.  Buna göre, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının bu kanun hükümlerini etkisiz hale getirmekten kaçınmaları ve kanuna göre amel etmeleri gerekir.

Hukuk devleti

Hukuk devleti mantığında,  beğenilmese bile yürürlükteki hukuk kurallarına uyulması şarttır. Başka bir ifadeyle, değişen duruma uyum sağlamak amacıyla kanunlarda değişiklikler yapılması için şekli yöntemlere ve usul kurallarına da uygun davranılmalıdır.  Hukuk devletinin çarpıcı bir tanımı, “vatandaşlarına hukuk güvenliği sağlayan devlet”  tir.   O halde, yürürlükteki yasalar başka, uygulamalar başka ise hukuk devleti tehlikede demektir.  

Türkçe ve kürtçe sözlük

Geçtiğimiz günlerde, Türk Dil Kurumu tarafından, Türkçe/ kürtçe sözlük yayınlanarak bir ilke imza atıldığı haberleri gündeme geldi. Atatürk’ün kurmuş olduğu Türk Dil Kurumu tarafından yapılan bu uygulamayı hukuk devleti terazine çıkarmak ve mümkün olduğunca objektif şekilde analiz etmek gerekir. Adı üzerinde “Türk Dil Kurumu”,  şüphesiz resmi bir kurumdur. Belirli bir hukuki zeminde meşruiyetini temin eder. TDK, Anayasa’nın 134. Maddesi uyarınca, Türk dilini bilimsel yoldan araştırmak, tanıtmak, yaymak ve yayınlar yapmak amacıyla Cumhurbaşkanının gözetim ve desteğinde Başbakanlığa bağlı olarak faaliyette bulunan anayasal bir kurumdur. Şu halde, TDK’nin fonksiyonu, “Türkçe” yani Türk diline hizmet etmektir. Kürtçe sözlük yayınlama iradesi anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde, izahtan vareste bir uygulama olarak dikkat çekicidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283