Öne Çıkanlar melih gökçek ios 7 haber kurt seyit haberler

Olay: Amerika'daki FBI ve Apple arasındaki tartışma büyüyor! Kazanan kim olacak?

Terör saldırısı zanlılarının telefonlarına erişmemiz için iPhone yazılımına arka kapı açın" talebine şirketin 'Hayır' yanıtını vermesiyle başlayan tartışma alevlendi.Amerika'daki FBI ve Apple arasındaki tartışma büyüyor? Amerika Birleşik Devletleri Fedaral Soruşturma Bürosu'nun (FBI), teknoloji deve Apple'den darbe...

Olay: Amerika'daki FBI ve Apple arasındaki tartışma büyüyor! Kazanan kim olacak?

 California'da bir savcılık yargıcı Apple'ın telefonun güvenlik kodunun kırılması amaçlı FBI'ya destek etmesi verdiği kararı vermesinden daha sonra olay hepten büyüdü. Apple CEO'su yaptığı bildiride, "ABD hükümeti Apple'dan, müşterilerin güvenliğini tehdit eden emsalsiz bir hamle atmasını talep etmiştir." ifadesini kullandı. Geçen yıl 14 bireyin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı tertip eden bireyin telefon bilgisine ulaşmak talep eden FBI, Apple'dan Farook'un kullandığı iPhone 5C'nin şifresini kırmasını istemişti. Apple, FBI'ın talebine pozitif yanıt vermeyince, konu mahkemeye taşındı. 

ABD California eyaletinde sıhhat hizmeti veren bir binaya saldırı tertip eden Syed Farook'un gsm telefonunun kilidini açılması istikametinde mahkemenin verdiği hükme direniyor. Apple CEO'su Steve Cook, Federal Araştırma Ofisi (FBI)'nun pkk saldırısı zanlıların takibi amaçlı iPhone yazılımına "arka kapı (backdoor) açın" önerisine direneceklerini izah etmişti. FBI ile Apple içinde süren tartışmaya, öbür bilişim şirketleri de katıldı. Facebook, Twitter ve Google benzeri bilişim şirketleri Apple'a desteklerini bilgisini verdi. 


Cook, mevzubahis kararın, yalnızca bu davayla ile hudutlu kalmayacağına uyarı çekerek ve bunu "maymuncuk anahtarına" benzetti. Müşterilerinin kendilerinden şahsi bilgilerin korunması amaçlı maximum titizlik göstermemelerini istediklerini hatırlattarak, FBI'ın 1789 seneninden kalma bir yasadan istifade ederek yetkilerini beklemediğiniz şekilde genişletmeyi istediğini sözlerine ekledi.

İnternet kullanıcısı ve şirketleri destekleyen Web Association CEO'su Michael Beckerman, devletin güvenlik standartını zayıflatacak önerilerde bulunmaması gerektiğini dile getirdi. Beckerman, Amerikalıların bu konuyla alakalı endişelenmesi gerektiğine uyarı çekti. Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Apple ve Tim Cook'un yanındayız (ve gösterdikleri önderlik amaçlı teşekkür ediyoruz)" ifadelerini kullandı.  Google CEO'su Sundar Pichai, firmaların güvenlik duvarlarını açmasını amaçlı zorlamak "kullancıların gizliliği"ni ihlal edebileceğini ifade ederek destekte yer aldı. Pichai, bu vaziyetin "emsali olmayacak civarı huzursuzluk verici" meydana geldiğini dile getirdi. 

Apple, legal haklarını sonuna civarı kullanmayı tasarılıyor. Ancak ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI BIRLEŞIK DEVLETLERI Kurultayı, legal bir aranjman ile firmanın FBI ile işbirliğine gitmek zorunda bırakabilir. Apple herşeye nazaran hukuki haklarını savunacaklarını sözlerine ekledi. Cumhuriyeçi Parti başkan aday adaylarından Donald Trump, Apple'ın FBI ile işbirliği yapması gerektiğini dile getirdi. Apple büyüyen siber saldırı tehdidi amacıyla, 2014'te telefonlarının şifrelemesini güçlendirmişti.

Böyle bir kapak bir kez açılırsa, aynı teknik her yerde kullanılabilir. Tim Cook, Apple CEO'su Dijital ortamda büyük bir rekabet halinde olan Facebook, Twitter ve Google gibi şirketler, Apple'a destek verdi. Tartışmada Apple kişisel bilgi güvenliğine, FBI ise ulusal güvenliğe vurgu yapıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270