Öne Çıkanlar yozgat istihbarat haber haberi 29 ekim

İngiltere'de araştırmacılar 1225 terabit ile dünyanın en hızlı bağlantısını kurdu

İngiltere'de College London üniversitesinde görevli araştırmacılar dünyada bulunmuş en hızlı bağlantıyı kurmayı başardı. Tam olarak 1225 terabit hızı bulunan bağlantı ile 50 saatlik hd kalitede bir filmi yalnızca 1 saniyede indirebilirsiniz.

İngiltere'de araştırmacılar 1225 terabit ile dünyanın en hızlı bağlantısını kurdu

 Karşılıklı tek gönderici ve alıcı sinyalleri ile özel kurulan bağlantının hızı 1225 terabit olarak ölçüldü. İngilere'de bulunan ortalama bir internet hızının yaklaşık 50 bin katı hızda bulunduğu belirlenen bu bağlantı UCL araştırmacılarından Doktor Robert Mayer açıklamalarda bulundu.

Robert Mayer: "Örnek vermek gerekirse bu seviyede bir hız ile dünyanın en çok izlenen dizisi Game of Thrones'un bütün sezonlarını HD kaliteye getirerek sadece 1 saniye içerisinde indirebilirsiniz" dedi.

SÜPER KANAL TEK BİR SEFERDE TRANSFER OLUYOR
"Yüksek bant genişliğinde süper-alıcılar kullanmak bizlere; tüm süper-kanalı tek bir seferde transfer etme imkanı sağlıyor. Ayrıca tek bir alıcı kullandığımız için her bir optik alt-kanalın performansı da çok önemli. Alt-kanalların hepsini tek tek maksimize etmemiz bu hızlara ulaşmamızı sağladı. Ülkeler, büyük şehirler hatta kıtalar arasındaki büyük data transferlerinde kullanılan optik iletişim sistemleri için süper-kanalların önemi her geçen gün artıyor."

15 FARKLI KANAL TEK BİR SİNYALDE BULUŞUYOR
Araştırmacılar bağlantının kurulumunda birçok sinyal işleme tekniklerinden yararlandılar. Bağlantının bu hızlara ulaşabilmesi için; her biri farklı dalgaboylarında optik sinyaller içeren 15 farklı kanal kullanıldı. Ayrı ayrı modüle edilmiş bu 15 farklı kanal daha sonra tek bir sinyalde birleştiriliyor ve böylece araştırmacıların "Süper Kanal" ismini verdikleri kanal elde edilmiş oluyor. Çalışmanın lideri Dr Robert Mayer şöyle açıklıyor:
Rekorun altında yatan işlemler biraz karışık olsalar da; bizlerin internet kullanımında herhangi bir değişikliğe, en azından kısa vadede, neden olmayacağını söyleyebiliriz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283