Öne Çıkanlar yozgat istihbarat haber haberi 29 ekim

Hız yavaşlatıcı kasisten elektrik üretilecek

Marmara Üniversitesi'nde süre gelen bir proje ile birlikte araçların yol üzerinde aşırı hız yapmalarını engellemek amacıyla yapılan kasislerde, hidrolik yağlarının basınç altındaki hareketlerinden yararlanılması için elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Hız yavaşlatıcı kasisten elektrik üretilecek

 Türk mühendisler elektrik enerjisi üretmek açısından bir çok yol ve yöntemlerde bulunarak hız kesici kasislerden elektrik üretmeyi başardı. Bir çok alan ve denemelerden sonra olağanüstü başarıya ulaşmayı hedefleyen Türk mühendisler bir çok konuda iddialı açıklamalarda bulunuyor. İlgili elektrik enerjisi ile bir çok aydınlatmalardan tasarruf edilmesi mümkün olacağı açıklandı.

Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimince desteklenen "Hız Kesicilerden Elektrik Üretim Projesi" kapsamında hız kesici kasis, bağlantı rakoru, hidrolik hortum, çekvalf, hidrolik motor, redüktör ve elektrik motoru kullanılarak mekanik enerjiyi elektriğe çeviren sistem tasarlandı. Yağın basınç altındaki hareketinden yararlanılarak geliştirilen sistem üzerinde yapılan testlerde, bir ton ağırlığında ve saatte 5 kilometre hızla giden bir aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu 15 volt, 200 miliamper ve 3 vatlık elektriksel büyüklük elde edildiği belirlendi. Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül yaptığı açıklamada, dünyada elektrik enerjisinin büyük kısmının fosil yakıtlardan elde edildiğini belirterek, bu yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye zarar vermeleri nedeniyle alternatif enerji kaynakların öneminin giderek arttığını söyledi.  "Sistemle trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacı karşılanabilir"  Sistemin çalışma prensibine ilişkin Demetgül, "Aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu içerideki yağ, çekvalflerin yönlendirmesiyle hidrolik hortumlardan geçerek hidrolik motora ulaşıyor. Hidrolik motor, bu sayede elde ettiği hareket enerjisini dinamoya iletiyor. 

İşlek caddelere uygulanması halinde dünyada var olan enerji kaynaklarına büyük destek olacak bu buluşun ilerleyen zamanlarda kullanılmaması için hiç bir neden bulunmuyor. 

Bir çok çalışma ve denemeler yaptıktan sonra büyük bir başarıya ulaşan Türk mühendisler, kasislerden elektrik üretmeyi başarırken, Sistemle trafik ve aydınlatma ışıklarının enerji ihtiyacı karşılanabileceğini dile getirdiler. Dünyada hızla tüketilmekte olan enerji kaynaklarına yeni yeni çözümler arayan Türk Mühendisler, kasisten elektrik üretimi sağlayarak bu konuda da ilaç olacak bir buluşa imza attılar. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283