Öne Çıkanlar android 6 haberleri wolfsburg katkı maddesi iran

Google arama motoru artık Kürtçe çeviri yapacak

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google Translate servisine 13 dil daha ekledi. Bu diller arasında Kürtçe'de bulunan Kurmanci lehçesi de mevcut. İşte detaylar...

Google arama motoru artık Kürtçe çeviri yapacak

 Google böylece yaklaşık 120 milyon adamın daha teoride Çeviri hizmetini kullanabilmesini sağlayarak, dünyadaki çevirimiçi nüfusun yüzde 99'unu kapsar hâle geldi.

Eklenen başka 12 lisan şöyle: Kırgızca, Hawaice, Samoaca, İskoç Gaelce, Shona (Bantu dili), Korsikaca, Frizyece, Amharca, Sintçe, Peştuca (Afganca) ve Xhosa (Zulu dili)
Google'ın anlık tercüme hizmeti sağladığı dillerin sayısı, nihai eklemeyle 13 artarak 103'e ulaştı. Dünya çapında konuşulan diller arasında en yaygınlarından başlayarak tercüme hizmetini genişleten şirketin yeni eklediği diller arasında Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi de mevcut.
2006'da tercüme projesine başlayan şirket, önceleri sadece Arapça, İspanyolca ve Çince gibi dillerden İngilizce'ye tercüme hizmeti sunuyordu. 
Şimdiye kadar yaklaşık 3 milyon şahıs, 200 milyondan fazla sözcüğün çevirisine katkıda bulundu. Başlarda oldukça yalın ve düz çeviriler yapan teknoloji, kullanıcılardan gelen düzeltmelerle zamanla başarısını artırdı.
21 Şubat Dünya Anadil Günü yaklaşırken, Arama Motoru Google herkesten Çeviri topluluğuna katılarak dünya dillerinin korunmasına yardımcı olmalarını rica ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283