Öne Çıkanlar haber ios 7 taner yıldız haberleri sneijder

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'e Hindistan'dan darbe geldi

Mark Zuckerberg'in geçen günlerde yaptığı 2030 yılında hedef 5 milyar aktif kullanıcı sözüne Hindistan'dan darbe geldi. Facebook'un 'ücretsiz ama kısıtlı' internet servisi internet.org ülkede yasaklandı. Ülkede ulusal telekomünikasyon düzenleme kurulu tarafından karar alındı. İşte detaylar...

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'e Hindistan'dan darbe geldi

 Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg dünya üzerinde hemen herkesin internete erişmesine olanak sağlayacak alt yapıları geliştirmeye çalışırken Hindistan cephesinden bu olaya bir dur geldi. Neredeyse dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan'da internete erişim çok düşük olması Facebook ekibini oraya sürüklerken Hindistan'da ulusal telekomünikasyon düzenleme kurulu kararı verdi. Free Basics ile sınırlandırmayan kararda aktif kullanıcıların mobil veri paketlerinden bir azalma olmadan bazı sitelere ücretsiz erişimi sağlayan sitelerin tamamı engellenecek.

Bu da kullanıcıların sitelere girerken internet ücreti ödememesini sağlıyor. Kısıtlı olarak internete giriş imkanı sağlayan Free Basics ile örneğin BBC News, Dictionary.com, Facebook, UNICEF, AccuWeather gibi platformlara girilebiliyor.

Facebook'un anlaşmalı olduğu söz konusu ülkedeki bir operatörden alınacak bir SIM kart ile birlikte Facebook'un Free Basics uygulamasının indirilmesiyle birlikte belli sitelere girişlerde herhangi bir 'data' yani veri kullanımı olmuyor. 

Facebook'un tüm dünyaya internet ulaştırma kampanyası olan Internet.org projesininin bir parçası olan Free Basics uygulaması, özellikle Hindistan gibi gelişmekte olan ve nüfusu kalabalık olan, aynı zamanda internet bağlantısı bulunmayan bölgelere ücretsiz internet erişimi getiriyor. 

Facebook CEO’su, Free Basics’in sadece belli sitelere ücretsiz erişim sağlamasına rağmen kamusal fayda oluşturan bir platform olduğunuda iddia etmişti.

Zuckerberg, daha önce de Hindistan'da engellenen servisi üzerine açıklama yapmış ve Free Basics isimli servisi hastane ve kütüphanelere benzetmişti. The Times of India gazetesinde yayınlanan yazıda kütüphanelerin tüm kitapları sunmadığını ve hastanelerin tüm hastalıklara çare bulmadığını belirten Zuckerberg, yine de ortada yapılan bir iyiliğin bulunduğuna dikkat çekmişti. 

Hindistan'da verilen kararın ardından Zuckerberg, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada karar karşısında hayal kırıklığı yaşadıklarını kaydetti; ancak yılmadan yollarına devam edeceklerini de söylemeyi ihmal etmedi.

Sonuç olarak Facebook’un kampanyası herhangi bir işe yaramadı. TRAI’nin aldığı karar, özü itibarıyla, operatörlerin ücretsiz içerik sunmasının önüne geçiyor. Kurum tarafından yapılan basın açıklamasında, kararın ağ tarafsızlığı ilkeleri doğrultusunda alındığının altı çizildi.

Free Basics’e karşı olanlar ise Facebook’u samimiyetsiz davranmakla suçlamıştı. Free Basics herhangi bir reklam barındırmasa da, servisin kullanıcı verisi topladığı ve Hindistan’ın nüfus gücünü reklamlar aracılığıyla para çevirmek için hazırlık yaptığı iddia edilmişti.

Teknoblog'un haberine göre Facebook Free Basics servisini savunurken, özellikle insanlığa faydalarını ön plana çıkarma yoluna gitmiş ve kullanıcıların sadece Facebook’a değil, hava durumu ve sağlık bilgileri sunan çeşitli kaynaklara da erişebildiğine dikkat çekmişti.

Ancak Free Basics ve türevi servislerle ilgili temel sıkıntı olarak uygulamanın pazarda haksız rekabet ortamı yaratması ön plana çıkıyor. Facebook tarafından seçilen siteler, kullanıcıların veri paketinden bir şey götürmeyecekleri için tercih edilme konusunda avantaj kazanıyor. Bu da özellikle internet sahnesindeki küçük ölçekli oyuncular için işlerin zorlaşmasına neden oluyor.

Bu süreçte Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de The Times of India gazetesinde yayınlanması için bir makale kaleme almış ve hem Free Basics’i savunmuş hem de servisin tartışma yaratmasından duyduğu şaşkınlığı dile getirmişti. Zuckerberg, yazısında “Kim buna karşı çıkabilir ki?” sorusunu sormuştu.

Facebook, geçici engelleme kararının çıkmasının ardından Hindistan kamuoyunda Free Basics’e destek sağlamak için büyük bir kampanya başlatmıştı. Sosyal paylaşım sitesinin pano ve gazete reklamlarıyla desteklediği kampanyası için 45 milyon dolar harcadığı söyleniyor.

Hindistan Telekomünikasyon Düzenleme Kurulu (TRAI), kararını Facebook ve ağ tarafsızlığı savunucuları arasındaki uzun soluklu mücadelenin sonunda verdi. Facebook Free Basics, geçtiğimiz aralık ayında TRAI tarafından konunun değerlendirilmesi esnasında geçici olarak engellenmişti. Airtel Zero gibi benzer servisler de, daha öncesinde çeşitli protestolara maruz kalmıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270