Öne Çıkanlar haber haberi haberleri haberler sneijder

Dünyanın en hafif metali: Microlattice

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing'in uzun yıllardır araştırma halinde olduğu hafif metal sonunda gerçekleşti. Boeing firması dünyanın en hafif metalini icat etti.

Dünyanın en hafif metali: Microlattice
Boeing tarafından icat edilen yeni metalin yüzde 99'u havadan oluşuyor. Yakıt tasarrufu kısmında yıllardır araştırmalar halinde olan dev uçak üreticisi sonunda en hafif metali icat etmeyi başardı. Boeing tarafından Microlattice ismi verilen bu çok ilginç metal, yapısı bakımından insan kemiklerini andırıyor.

Dışarıdan bakıldığında ve dokunulduğunda oldukça sağlam olan yeni materyalin ilginç yanı ise iç kısmının boş olması. Ayrıca hafifliğinin yanında son derece yüksek kuvvette basınçlara da dayanma özelliğiyle oldukça cezbediyor.

Projenin başındaki isimlerden Sophia Yang'ın gözenekleri olan bir polimer yapı olarak anlattığı Microlattice, dış tabakasında insan saçınn binde biri kalınlığında içi boş tüplerin iç içe geçmesiyle meydana geldiğini belirtti.

Boeing'e ait HRL Laboratories tarafından geliştirilen Microlattice'in, havacılık sektöründe kullanılmakta olan mevcut aerojel ve köpüklerden 100 kat daha düşük yoğunlukta olmasına rağmen neredeyse titanyum kadar sağlam olduğu ifade ediliyor.

Bu metalin geliştirilmesindeki en önemli amaç ise yakıt tasarrufu sağlamak; zira uçak ne kadar hafif olursa harcanan yakıt da o oranda az olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270