Öne Çıkanlar iki polisi şehit eden terörist bedelli mta çin kaza Evleneceksen Gel 85.Bölüm seda sayan

Cortana artık kendini taciz edenleri tersleyecek, Akıllı asistan Cortana'ya sık sorulan sorular

Microsoft'un geliştirdiği Siri'ye benzer özellikler taşıyan Windows için akıllı asistan Cortana'ya taciz eden edene. Cortana geliştirilen yeni cevapları ile birlikte artık kendisini taciz edenleri engelleyecek. İşte detaylar...

Cortana artık kendini taciz edenleri tersleyecek, Akıllı asistan Cortana'ya sık sorulan sorular

 Binlerce kişinin Windows'un akıllı asistanı Cortana'ya taciz girişiminde bulunması Microsoft'u çileden çıkardı. Microsoft tarafından hemen kollar sıvandı ve geliştirme aşamalarına başlandı. Cortana artık tacize uğramamak için ekstra önlemler alacak. Bunun başında kullanıcıyı tersleme ve sorduğu sorulara cevap vermeme geliyor.

Cortana ilk defa 2–4 Nisan 2014 tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleştirilen Microsoft BUILD Geliştirici Konferansı’nda gösterildi. Microsoft tarafından Windows Phone ve Windows’un gelecek işletim sistemlerinin “makyaj”ı olarak planlanan önemli bir öğe olarak başlatıldı. Adını Microsoft’un video oyun serisi Halo’da yer alan bir yapay zeka karakter olan Cortana’dan aldı ve bu karakteri seslendiren Jen Taylor, kişisel asistanın ABD’ye özgü versiyonunun da sesi oldu.

on zamanlarda kadınlara taciz, cinsel istismar olaylarını haberlerde sık sık duyuyor ve görüyoruz. Her gün karşımıza çıkan bu olaylar artık oyunlara ve uygulamalara bile yansır oldu. Microsoft’un yakın geçmişte yazdığı akıllı asistan Cortana’da sorulan cinsel sorular artık can sıkacak seviyeye geldi. Microsoft tarafından Cortana’nın tuzaklara düşmemesi için önlemler iki kat arttırıldı. Windows sisteminde Cortana daha akıllı cevaplar vermesi için geliştiriliyor.

Siri yerinize telefonlara cevap verecek Bu sorularla ilgili herhangi bir sayı veya detaylı bilgi paylaşmayan Harrison, kullanıcıların normal sorularını duymak istediklerini, bu tür soruları ortadan kaldırmak için Cortana’da özel olarak bazı değişiklikler yapıldığını kaydetti. Bilgisayarlara ‘Cortana’ tuşu geliyor Kullanıcıların bu tür sorularıyla karşılaşan Cortana’nın artık daha ‘agresif’ şekilde sorulara yanıt verdiği belirtildi.

Ancak nedense Apple cephesinden bu konuda her hangi bir açıklama gelmiyor. Siri şimdiye kadar bu tür bir sıkıntı yaşamamış olabilir mi dersiniz? Microsoft’un Cortana biriminde çalışan Deborah Harrison, CNN’e yaptığı açıklamada Cortana’nın sık sık ‘seks’ ile alaklı sorulara muhattap kaldığına dikkat çekti.

Cortana’nın tacizcilere karşı verdiği savaş tamamen öğrenilebilen tecrübeler olarak kendini geliştiriyor ve yapay zeka her cinsel istismara yeni tecrübelerle karşılık veriyor. Microsoft’un sanal asistanı Cortana içi durum oldukça sıkıcı bir hal almışken Apple’ın sanal asistanı Siri’nin de aynı dertten mustarip olduğunu tahmin etmek çok güç değil. 

Cortana’ya yöneltilen cinsel istismara açık sorular için sanal asistanın yapay zekası geliştiriliyor. Sorular ne kadar uzarsa uzasın Cortana cinsel diyalog tuzağına düşmüyor. 

Harrison’un verdiği bilgilere göre, yapay kadın asistana sorulan soruların hatırı sayılı bir kısmı tamamen cinsellik ile alakalı. Bu durum çok geçmeden yapay zeka ekibi tarafından tespit edilmiş ve bu tür saldırılara karşı gereken tedbirler alınmaya başlanmış.

Bu sapkınlık o kadar inanılmaz bir boyuta ulaştı ki, dijital sanal asistan Cortana’ya kadar ulaştı. Evet, Microsoft’un sanal asistanı Cortana her gün on binlerce kere cinsel tacize uğruyor. 2014 yılında kullanıcılara sunulan Microsoft Cortana‘nın ekibinde yer alan Deborah Harrison, CNN’de haber kanalına verdiği bir röportajda bu durumdan bahsetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283