Öne Çıkanlar haberi haber haberleri sneijder ahberler

4 yıllık şike davasında son nokta: Fenerbahçe beraat ediliyor! Aziz Yıldırım şike davası son durumu!

4 yıldır şike yaptığı iddialarıyla adı lekelenen Aziz Yıldırım'ın beraat talebinde bulunmasının ardından gözler mahkeme heyetinin kararına çevrildi. 4 yıldır süren şike davası soruşturmalarının kararı çok yakında alınacak.

4 yıllık şike davasında son nokta: Fenerbahçe beraat ediliyor! Aziz Yıldırım şike davası son durumu!
 Fenerbahçe spor klübü özellikle futbolda yapıldığı belirtilen şike iddialarına yönelik davalar ve soruşturmalar 4 yıldır aralıksız sürüyordu. Başkan Aziz Yıldırım'ın da isminin geçtiği 6 sanığın savcılık mütaalasında beraat talebi edildi. Bu kararın ardından gözler mahkeme heyetinin 11 Ekim Cuma günü alacağı karara bakıyor.

Mahkemenin alacağı karar doğrultusunda savcılıktan gelen esaslar hakkındaki mütaalayı kabul ettiği taktirde "suç işlemek ve örgüt kurmak" ile "şike" suçlarından suçlanan Aziz Yıldırım ve diğer 5 sanık hakkında "delil yetersizliği" sebebiyle düşecek. 

Sanıkların avukatları ile Cumhuriyet Başsavcılığı'nın şike cezalarına yol açan delillerin kullanılamaz hale geldiği yönündeki görüşü benimsendiği takdirde, söz konusu davanın sonuçları yeni gelişmelere yol açabilecek.

İşte o ihtimaller:

- Süreçte ciddi bir maddi zarara uğrayan Fenerbahçe Sportif A.Ş., başta UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere tazminat davaları açıp, kaybının telafini isteyebilecek.

- Şike davasında yargılanıp hüküm giyen ve cezaevinde yatan şahıslar, özgürlüklerinin haksız yere kısıtlandığını ileri sürüp manevi tazminat davası açabilecek.

- TFF Disiplin Kurulu tarafından şike yaptıkları ve teşvik primi alıp-verdikleri gerekçesiyle çeşitli sürelerle hak mahrumiyeti cezasına çarptırılan teknik adam, yönetici ve futbolcular iade-i itibar davasının tarafı olabilecek.

- Olası beraat kararının ardından, davanın mağdurları şike davasının açılmasına, delillerin toplanması ve mahkumiyet kararı verilmesine neden olan ilgili polis birimleri, savcılar ve hakimler hakkında, görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunabilecek.

- Davada gerek mahkeme tarafından ceza alan gerek TFF Disiplin Kurulu’nca hak mahkumiyetine çarptırılan şahıslar, sicillerine geçen bu cezaların kaldırılması yönünde girişimde bulunabilecek.

UEFA ne yapabilir?

Spor hukukçuları, mahkemeden beraat kararı çıksa bile, UEFA’nın dönemin belge ve bilgileri ışığında Fenerbahçe Kulübü hakkında uyguladığı yaptırımları yok saymayacağı yönünde fikir beyan etti. Avrupa Futbolu’nun patronu herhangi bir tazminat talebi karşısında, kendi talimat ve benzer yöndeki kararlarını gündeme getirerek, herhangi bir ülkenin yargı kararlarını dikkate alarak ceza vermediklerinin altını çizebilecek. Burada bir istisna olarak, Fenerbahçe Sportif A.Ş., halka açık bir şirket olduğunu belirterek, iştirakçilerinin uğradığı zararın UEFA tarafından karşılanması talebi isteyebilecek.

YENİ DİNLEME KARARI NEREDE?

Savcı mütalaasında, 2010’da sanıkların tümünün örgüt kurmakla suçlandığı ama Olgun Peker ve Aziz Yıldırım dışında hiç bir sanığa bu suçtan ceza verilmediğini kaydetti. Örgüt suçunun somut delillerden yoksun olduğunu belirten savcı, 14 Nisan 2011’den önce kanunda ‘şike’ ve ‘teşvik primi’ suçunun olmadığı dolayısıyla bu mevzuların yargılama konusu yapılamayacağını vurguladı. 6222 sayılı kanun çıktıktan sonra aynı kişilerin şike ve teşvikle suçlandığı ama mahkemeden yeni karar alınmadan dinlendikleri ve bu yüzden tapelerin delil olamayacağı belirtildi.

PEKER’E, CİCİ’DEN ONAMA İSTEDİ

Savcı, yargılamaları yenilenen 6 sanıkla, Yargıtay’ın haklarındaki kararı bozduğu 31 sanığın beraatine karar verilmesini talep ederken, Olgun Peker’in Mustafa Cici’yi tehdit ettiği gerekçesiyle verilen cezaya dair önceki hükmün onayını istedi. Savcı ayrıca karar kesinleştiğinde beraatlere konu tüm telefon tapeleriyle teknik ve fiziki takip kayıtlarının da imhasına karar verilmesini istedi. 
Hakim davayı cuma saat 16.00’ya erteledi. Cuma günü Olgun Peker’in avukatı savunma yapacak ve ayrıca dün mazaretli olanlar da son beyanlarında bulunacaklar.

İkinci aşama Yargıtay

Genel beklenti hakimin savcının beraat isteyen mütalaasına uyacağı yönünde... Ali Rıza Dizdar ise, muhtemel süreci şu sözlerle anlatıyor...

1-Mahkeme cuma günü ya tamamen veya kısmen beraat kararı verebilir. Savcının görüşüne uymamak da yetkisi dahilinde... Olgun Peker’in dosyasını ayırıp Giresun’a gönderebilir. 
2-Kararı lehinde bulmayanlar için, duruşmaya gelmişlerse, tefhimden (bildirim) itibaren temyiz süreci başlayacak. Gelmemişlerse tebliğden itibaren süreç başlayacak.
3-Yargıtay’ın hükmüyle ilgili tarafların müracaat edecek hakları olabilir. Zayıf bir ihtimal ama tashihi karar ve yargılanmanın yenilenmesi olabilir. Ama Yargıtay’ın onaylamasıyla mahsumiyet tescil edilmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270