Öne Çıkanlar haber ios 7 melih gökçek aile hekimliği kara para aşk

Amerikalı Türkler oy kullanmaya başladı

Türkiye'de 1 Kasım tarihiyle gerçekleşecek seçim Amerika'da erkenden başladı. Bugün Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde 26. dönem milletvekili ve hükümet genel seçimleri için oy kullanımı başladı.

Amerikalı Türkler oy kullanmaya başladı
Amerika'da hayatını sürdüren yaklaşık 91 bin kişi, bugün saat 10.00 itibariyle oy kullanmaya başladılar. Amerikalı Türkler başkent Washington ile birlikte toplam 7 şehirde oy kullanabilecek. Oy verme işlemleri ayın 25'ine kadar sürecek. 7 şehit ise Chicago, Boston, Miami, Los Angeles, New York ve Houston.

Bununla birlikte Virginia, West Virginia ve Maryland eyaletlerinde de bulunan yaklaşık 14 bin seçmen Washinton büyükelçiliğinde oy verebilecek.

Bugün erken saatlerde başlayan oy verme işlemlerine ilk oy verenlerden birisi de Tuğba Öncü oldu. Bayan Öncü şu sözleri belirtti: "Demokratik hakkımı kullanma adına yaklaşık 3 saattir yollardayım. Philadelphia'dan geldim. Uzak bir yerden geldiğimi biliyorum ama oy kullanmak için gelmek zorundaydım. Türkiye için en hayırlısı en iyisi olsun inşallah" dedi.

Çocuğu ile birlikte oy kullanmak için gelen Metin Çetin ise: "Oyumuzu verdik, inşallah Türkiye ve çocuğumun geleceği için hayırlısı olur" dedi.

AK Parti Washington Sorumlusu Bilal Tepe de, oy kullandıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına demokrasinin kendilerine tanıdığını söz hakkını kullanma çağrısında bulundu.

Tepe, seçimler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir ve aynı zamanda demokrasinin vatandaşlara tanıdığı bir söz hakkıdır diyerek, seçim sürecinin barış ve huzur ortamında geçmesini, sonucunun da vatanımıza milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan da "ABD'de 7 farklı şehirde 9 gün boyunca oy kullanacağız" diyerek, Amerika'da yaşayan Türk vatandaşlarına oy kullanma çağrısında bulundu.


RANDEVU ALMAK GEREKMİYOR

ABD'de yaşayan seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği, 25 Ekim'e kadar saat 10.00 ile 19.00 arasında randevu almadan oy kullanabilecek.

Seçmenler, oy verme işlemi sırasında mutlaka üzerinde TC kimlik numarası yazan kimlik bulundurması gerekiyor.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan kimlik veya pasaportla gelmeleri halinde seçmenler, büyükelçilikte fotoğraflı nüfus kayıt örneği alarak oy kullanabilecek. Nüfus kayıt örneğinin çıkarılabilmesi için de hafta sonu dahil konsoloslukta bir kişi görevli olacak.

OYLAR ÖZEL GÜVENLİKLİ ODALARDA SAKLANACAK

Oyların sayımı yurt dışında yapılmayacağından sandıkların teslimi için saklama kurulu oluşturulmuş durumda. Sandık kurulu üyeleri, her akşam oy kullanma saati bittiğinde oy zarflarını sayıp tutanağa kaydedecek, torbalara koyup mühürleyecek, saklama kuruluna teslim edecek. Saklama kurulu da oy torbalarını güvenlikli özel odada saklayacak.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından diplomatik torbalara konulacak oylar, kuryelere teslim edilerek Türkiye'ye gönderilecek.
AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270