Öne Çıkanlar android 6 wolfsburg haberleri katkı maddesi iran

Türklerin vazgeçilmez içeceği çayın faydaları saymakla bitmiyor, Çay bağımlısı olabilirsiniz!

Uzun yıllardır her yemekten sonra vazgeçilmez tatlılarımızın yanında eşsiz tat bırakan çayın yararları say say bitmiyor. Beslenme uzmanlarının verdikleri bilgiler doğrultusunda kısa sürede yağ yakımına yardımcı olan çayın düzenli tüketimi de kan ve damar yolu için oldukça sağlıklı. Koroner kalp sıkıntıları ve inme riskini de azatıyor.

Türklerin vazgeçilmez içeceği çayın faydaları saymakla bitmiyor, Çay bağımlısı olabilirsiniz!

 Uzman diyetisyen Barış Öztürk vermiş olduğu açıklamada çay hakkında bilmediğimiz bir çok bilgi verdi. Türklerin vazgeçilmez içeceği olan çayın düzenli tüketimi bir çok rahatsızlığın oluşmasını engelliyor. Gün içerisinde bol miktarda alınan çay, içinde bulunan flavanoid sayesinde vücutta olumlu yönde birçok sağlık problemini giderebiliyor. Doç Dr. Barış Öztürk şu cümleleri kurdu;

"Son zamanlarda spor yapmama, sağlıksız beslenme ve davranış bozuklukları oldukça artmış durumda. Bunlarla birlikte kalp ve damar hastalıkları da her gün artıyor. Bunu yaşam tarzı olarak benimsemiş insanların yakın zamanlarda kalp sıkıntılarının başladığını görebiliyoruz. Yapılan araştırmalar düzenli çay tüketmenin insanda kan damarları için faydasını ön plana çıkarıyor" dedi.

"Çayın bu olumlu etkilerinden yararlanmak istiyorsak özellikle yeşil çayı düzenli tüketmeliyiz. Her besin ve bitkisel ürünler gibi çayı da kontrollü tüketmekte yarar vardır. Günde 5 bardaktan fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, antibiyotikler kalp ilaçları gibi düzenli ilaç tüketenler tansiyon hastaları anemi hastaları yüksek tansiyon hastaları gibi belirlenmiş hastalığı olan kişilerin bir diyetisyen kontrolünde tüketim miktarlarını ayarlamaları yararlı olacaktır”.  

Çay bu olumlu etkilerini içeriğinde doğal olarak bol miktarda bulundurduğu kateşinler sayesinde gerçekleştirmektedir. Ayrıca kolesterol ve trigliserit gibi kanda dolaşan yağlar yükseldiğinde damarlarda plak oluşumuna sebep olmakta ve bununla birlikte damar tıkanıklığı riskini de artırmaktadır. Çay tüketimi özellikle yeşil çay kan lipidlerinin yükselmesini engellemekte ve iyi kolesterolü yükseltmektedir. Düzenli çay tüketiminin diğer bir olumlu etkisi ise, çay flavanoidleri güçlü antioksidan özellik göstererek hücre ve dokuları serbest radikallere karşı korumaktadır. Düzenli çay tüketimi kansere dönüşme riski yüksek olan hücre aktivitesini durdurmakta ve tümör hücrelerinin büyümesini engellemektedir. "

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283