Öne Çıkanlar yozgat istihbarat haber haberi 29 ekim

Lipödem belirtileri ve tedavisi nasıl olur, Kadınlar için önemli uyarılar

Uzman Plastik cerrahlarından profesör doktor Ahmet Karacalar kadınların başına sıkça gelen rahatsızlık lipödemin belirtilerini ve tedavisi hakkında tüm bilgileri verdi. Önemli uyarılar yaptı. İşte detaylar...

Lipödem belirtileri ve tedavisi nasıl olur, Kadınlar için önemli uyarılar

 Kadınların korkulu rüyası lipödem hastalığı konusunda çok önemli açıklamalar yapan Ahmet Karacalar; "Ayak bileğinden itibaren popo kısmına kadar orantısız bir şekilde yağ birikintisine lipödem denir" diyerek cümlesine başladı. "Pek görülmese de küçük ihtimalle kol ve karın bölgesinde de görülen lipödem yağ dokusu normal yağ dokusundan farklı bir his uyandırır ve daha kötü görüntüsü bulunuyor. Yumuşak ve gamzeli bir doku ile ele gelen bu yağ doku yığılması diz çevresinde ve iç bacakta da bulunabiliyor. Teşhisini muayene sonrasında konabilir. Ancak bazı şüpheli durumlarda destek olarak MR kullanılması ihtimal dahilindedir" dedi.

Lipodem tedavisi hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Karacalar, "Öncelikle sorunlu yağın olabildiğince uzaklaştırılması gerekir. Ancak lipödemde yağ alınması ile lipödemi olmayan bir kişiden yağ alınması prensipleri aynı değildir. Lipödemde yağı alırken toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olması gerekir. Ayrıca amaç sadece yağın alınması değil bacağın şekillendirilmesi ve doku sıkılaşmasının sağlanmasıdır. Klasik liposuction normal yağlanmada etkili bir yöntem olmasına rağmen lipödemde tercih edilmez. Aslında lipödem tedaviside bölgeye göre planlama yapmak gereklidir. Alt bacak ve diz çevresi için superdry teknik kansız ortamda ıslak bir şekilde işlem sonunda sonucu görerek yapılan bir yöntem olarak oldukça etkilidir. Basen ve iç bacaklar için ise ultralipo, vaser 4D ya da lazer multiplexin kombinasyonları yapılır" açıklamasında bulundu.

LİPÖDEMİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ NELERDİR ?
"Hastanın sorunlu bölgeleri gizleme eğilimi, rahat kıyafet, etek, çizme giyememesi, rahat spor yapamaması, özgüven sorunları önemli psikosoyal stres nedenidir" diyen Prof. Dr. Karacalar, "Özellikle basınçlı çoraplar sorunun ilerlemesini yavaşlatır. Toplardamar ve lenf kan akımını hızlandırır. Ek olarak kompresif tedavi semptomları hafifletir. Manuel lenfatik drenaj özellikle ağrı gibi yakınmaları hafifletir" dedi.
LİPÖDEM BELİRTİLERİ NELERDİR ?
Prof. Dr. Ahmet Karacalar, lipödem belirtileri ve tedavisi konusunda ise şunları söyledi:
"Anoreksialı lipödem hastalarında bile hastalıklı dokunun tam kaybolmadığı gözlemlenmiştir. Hastaların bir bölümünde sıkıştırmaya karşı çok hassas olur. Bir yere vurulduğu zaman çok kolay morarma oluşur. Hastalığın ileri evrelerinde lenf damarları olaya dahil olabilir. Bu durumda teşhis lipölenfödem olur."

LİPÖDEMDE DİYET VE EGZERSİZ NASILDIR ?
Lipödemi tedavi eden bir diyet ya da egzersiz programının bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Karacalar, "Lipödem diyete dirençli bir sorun olarak bilinir. Ancak kişiye özel zararlı besinler yasaklanabilir. Bazı bayanlar alkol alımı sonrası şikayetlerin arttığını belirtmektedir. Ancak sorunun ilerlemesini yavaşlatıcı yangı giderici diyet yararlı olabilir. Egzersizler arasında özellikle yüzme gibi yatay sporlar etkilidir. Yürüyüş ve bisiklete binme dolaşımı arttırdığı için yararlıdır. Ancak özellikle dize yük bindiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır" ifadelerini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270