Öne Çıkanlar haber haberi haberleri haberler sneijder

Diş fırçalarken yapılan yanlışları Sevgen Eralp uyardı

Diş doktorluğu ve diş protezi hakkında uzman doktor Sevgen Eralp, diş fırçalama sırasında yapılan hataları ve doğru şekilde diş fırçalamanın sağlığımız açısından büyük derecede önemli olduğunu belirtti.

Diş fırçalarken yapılan yanlışları Sevgen Eralp uyardı
Uzman doktor Sevgen Eralp konu hakkında yapmış olduğu açıklamada: "Ağızda tamamen temizliğin sağlanabilmesi amacıyla ve güzel bir gülüşe sahip olmak için günde minimum 2 kere diş fırçalamamız gerekiyor. Bu açıdan bakılırsa günlük olarak uygun ağız gargarası da kullanmak oldukça fayda sağlayacaktır. Dişlerin uzun zamanlar boyunca sağlıklı kalması için dişlerin çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Diş fırçalamanın genelde ciddiye alınmadığı bir gerçek ama diş sağlığı hayatımızla çok doğru orantılı bir etkiye sahip. Bazı insanlar günde en az 5 kere diş fırçalarlar ama dişlerinde sarı lekeler ve çürükler olabilir. Kimi insanlar ise günde 2 kere diş fırçalarlar ve dişleri inci gibi parlayabilir. Burada oluşan fark dişlerin ne kadar çok fırçalandığı değil dişleri nasıl fırçaladığımız ile birlikte hangi macunu ve hangi diş fırçasını kullandığımız oldukça önemlidir. Tabii doğuştan gelen herhangi bir diş hastalığının olmadığını varsayarak konuşuyorum" dedi.
  
  “Doğru fırça seçimi dişlerinizin tek tek temizlenmesinde önemli olup aynı zamanda dişetlerinize ve diş minesine de zarar vermeyecek şekilde olmalıdır” diyen Clinic Plus Uzman Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, “Özel bir rahatsızlığı olmayan bireyler, mümkünse küçük başlı, orta sert fırça kıllarına sahip klasik bir diş fırçasıyla bütün dişleri rahatlıkla temizleyebilirler. Fakat sert fırça kılına sahip diş fırçaları, hiçbir problemi olmayan bireylerde bile dişeti çekilmesi ya da diş minesinde aşınmalara ve hassasiyetlere sebep olabiliyor. Ya da büyük başlıklı bir diş fırçası, ağzın arka bölümlerine ulaşamıyor ve arka azı dişlerin tam temizliği yapılamıyor. Fırçayı doğru seçtikten sonra, doğru diş fırçalama tekniğini de bilmek önemlidir. Yatay ya da yukarıdan aşağıya diş fırçalamak dişeti çekilmelerine sebep olabiliyor. Yine özel bir dişeti rahatsızlığı olmayan bireyler, dairesel hareketlerle, asıl kuvvet dişetinden dişe doğru olacak şekilde dişlerini fırçalamalıdır. Dişeti rahatsızlığı ya da hassasiyet problemi olanların diş doktorundan tavsiye alarak özel bir yöntemle dişlerini doğru şekillerde fırçalamaları gerekir" açıklamasında bulundu.
 
   Dt. Sevgen Eralp şunları kaydetti:
 
  "Dişleri çok iyi temizlediği düşünülerek, diş fırçasını çok bastırarak kullanmak da oldukça sık yapılan bir hatadır. Çok bastırarak diş fırçalamanın sonucunda dişeti çekilmeleri ve hatta diş minesinde aşınmalar olabilir. Bu problemlerin bir kısmı geri dönüşlü olabilirken, mine aşınmasının geri dönüşü olamıyor maalesef. Çoğu kişinin fark etmeden yaptığı bir yanlış da, sağ elini kullanan insanların sol üst bölgedeki dişlerini fazla bastırarak fırçalamalarıdır. Sağ elin diğer bölgelere nazaran, en çok kuvvet verebildiği bölge burasıdır. Dolayısıyla bölgesel olarak sağ üst köpek dişiniz ve onun arkasındaki dişlerinizde bir diş eti çekilmesi veya hassasiyet problemi var ise, bu konu da düşünülmelidir. Solaklar için ise bu durum tam tersidir. Bu durumda sol tarafı fırçalarken sol eli kullanmak, sağ tarafı fırçalarken sağ eli kullanmak aşırı basınç uygulamanızı engelleyebilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270