Öne Çıkanlar ios 7 kara para aşk yılbaşı bilet fiyatları manisa haberler

Çocukların göz muayenesi zannedildiğinden daha önemli

Çocuk yaşlardaki bireylere akıllı telefon, bilgisayar,televizyon olsun gözleri yoracak bir çok cihazın yaydığı ışınlar daha yüksek etki göstermekte. Çocuklarda göz problemi muayene edilmezse okullarda başarısızlık ve hayatını olumsuz yönde etkilemeye kadar sürüklüyor. İşte detaylar...

Çocukların göz muayenesi zannedildiğinden daha önemli

 Okul çağına gelmiş çocukların derslerindeki başarısızlık sebepleri arasında gözlerinde oluşan netlik kaybı olabilir. Derse ilgisiz kalma ve göz bozukluğunun tedavi edilmemesi hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Ders çalışan, kitap okuyan bir çocuğun bozuk gözü tedavi edilmemesi durumunda baş ağrısı ve konsantrasyon bozuklukları ortaya çıkabiliyor.

Bununla birlikte göz bozuklukları tek ve çift taraflı olabiliyor. Çocukların geleceklerinde kalıcı hasarlar oluşturması muhtemel göz bozukluklarının bir an önce tedavi edilebilmesi için muayeneleri sık sık yapılmalıdır. Çocukların okul performanslarını arttırmak açısından göz muayenesi şart tutulmaktadır.

Her iki gözde 3 dereceden fazla hipermetrop veya 7-8 derece miyopi varlığı her iki gözün birden tembelliğiyle sonuçlanır.

Katarakt ya da görüntünün net olarak odaklanmasını engelleyecek her türlü durumda amblyopi gelişmektedir. Bu en ağır amblyopi tipidir.

Refraktif bozukluklar gözlükle düzeltilmektedir. Amblyopi tek gözün diğerine göre daha fazla miyopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasıyla oluşmaktadır. Bulanık gören göz yok sayılır ve amblyopi gelişir. Gözler normal gözükmektedir ama tek göz diğerine göre daha az görmektedir. Bu en zor tanı konan amblyopi nedenidir ve sıkı takibin yapılması gerekmektedir.

En sık görülen sebepdir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin düşmesine neden olur.

Bazı mesleklerde (askerlik, pilotluk gibi) göz tembelliği olanlar yer alamazlar. Gözlerin normal kullanılmasını ve gelişimini engelleyecek durumlarda ortaya çıkmaktadır. Birçok vakada amblyopi nedeninde genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Bu yüzden ailesinde amblyopi hikayesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktorunca muayene edilmesi önemlidir. En önemli dört nedeni şunlardır:

Bebekler doğduklarında tam ve iki gözle birden üç boyutlu görmeleri yoktur. Yaş ilerledikçe görme güçleri ve beyinde üç boyutlu algılama özelliği gelişir. İlk 7-9 yaş içinde görme sistemi tam olarak gelişir ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmaz. Eğer bir göz, gözlükle ve ameliyatla düzeltilmesine rağmen tam göremiyorsa ve iki göz arasında 2 sıra ve daha fazla görme gücü farkı varsa göz tembelliğinden ( AMBİYOPİ ) bahsedilir, kişinin üç boyutlu görmesi bozulur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270