Öne Çıkanlar yınca evcimik elazığ kasımpaşa cuma duaları taner yıldız

Aç kal uzun yaşa

Yoshinori Osumi Japonya’dan bir hücre biyoloğu bu yıl Nobel Tıp ödülünü otofaji ve açlığın otofajiyi tetiklemesiyle ilgili araştırmasıyla aldı.

Aç kal uzun yaşa
Osumi’nin buluşu hücrelerin içerdikleri maddeleri işlemesi üzerindeki anlayışımızı değiştirerek yeni bir çığır açtı. Bu araştırma otofajinin hayatımızdaki önemi özellikle açlığa uyum sağlama ve enfeksiyonlarla mücadeledeki rolünü ortaya çıkarıyor.

Aslında otofaji 1960’larda keşfedilmiş, ancak bilim adamları mekanizmanın nasıl çalıştığını anlayamamıştı. Osumi araştırmasıyla otofaji’den sorumlu olan genleri ortaya çıkarıyor, ve 39. Nobel ödülünü bu sayede kazanıyor.

Otofaji insanlar da dahil olmak üzere canlıların hepsinde mevcut. Ve bu sayede hücreler ihtiyaç duymadıkları maddelerden ve hatta vücut ihtiyaç duymadığı hücrelerden temizleniyor.
Hücreler bize benzemeseler bile bazı durumlarda aynı insanlar gibi hareket ediyorlar. Çöplerini özel torbalara dolduruyorlar (otofagozomlar), ve konteynerlere depoluyorlar (lizozomlar). En kirli olanları yokedilip sindiriliyor, bazıları da yeniden dönüştürülerek enerji üretiminde kullanılıyor.

Otofaji vücut stres altındayken çok daha fazla çalışıyor. Mesela oruç tutarken ya da açlık sırasında. Bu durumda hücre enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışıyor ve tabii ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirerek başlıyor.

Nobel komitesinin de onayladığına göre açlık ve bazen oruç hala faydalı olabiliyor.

Osumi’ye göre otofaji vücudu erken yaşlanmadan da koruyor.
Otofaji sürecindeki bir aksaklık Parkinson hastalığına, diyabete ve hatta kansere neden olabiliyor.
Yoshinori Osumi 1945 yılında doğmuş. 950 bin dolara denk gelen ödülünü 10 Aralık’da Stockholm’de alacakmış.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270