Öne Çıkanlar yozgat istihbarat haber haberi 29 ekim

Yıldız Tilbe Yahudileri eleştirince Turkcell'in zoruna gitti...

Sevgililer günü için çekilen reklam filminde oynayan Yıldız Tilbe bir anda en çok konuşulan isim oldu. Yıldız Tilbe'nin reklam filminin ardından yaptığı bir açıklama sonrasından Turkcell reklam filmini sitesinden kaldırdı.

Yıldız Tilbe Yahudileri eleştirince Turkcell'in zoruna gitti...
Sevgililer günü için çekilen reklam filminde oynayan Yıldız Tilbe bir anda en çok konuşulan isim oldu. Yıldız Tilbe'nin reklam filminin ardından yaptığı bir açıklama sonrasından Turkcell reklam filmini sitesinden kaldırdı.

 Turkcell’in büyük paralar vererek sevgililer gününe özel reklam filminde oynattığı Yıldız Tilbe’nin çare Yıldız Tilbe reklam filmi nihayet ekranlara geldi. Fakat Yıldız Tilbe’nin sosyal medyada Yahudilere yönelik yazdığı mesajlar Turkcell’in sitesinden reklam videosunun kaldırılmasına neden oldu.
Turkcell’in Sevgililer Günü Reklamı Merakla Bekleniyordu
Daha önce Turkcell’in şimdiye kadar hiçbir reklamına ödemediği kadar fazla tutarı Yıldız Tilbe’ye ödemiş olmasıyla gündeme oturmuş olan Turkcell, şimdide Yıldız Tilbe’nin merakla beklenen reklam filmini sitesinden kaldırmasıyla gündeme bomba gibi düştü. 14 Şubat Sevgililer Günü için Yıldız Tilbe’nin özel olarak hazırladığı şarkı ile çekilen reklam filmi sonunda yayınlandı ve çok beğeni aldı. Fakat Turkcell’in bunu birden sitesinden kaldırması şaşkınlık yarattı. Kaldırma nedeni ise Yıldız Tilbe’nin sosyal medya hesaplarının birinde Yahudilere yönelik zehir zemberek sözleri oldu.

Yıldız Tilbe, attığı tweetinde Hitlerin Yahudilere yaptıklarından dolayı çok haklı olduğunu, Yahudilerin sonunun Müslümanlardan olacağı ve çok az kaldığını belirtti.

Bunun üzerine Turkcell şaşırtan bir kararla reklam filmini sitesinden kaldırdı. Bu konuda hakkında bir açıklama henüz yapmayan Turkcell’in yaptığına karşı Yıldız Tilbe attığı mesajlarda gönderme yaparak, hiç üzülmediğini sevenlerinin de üzülmemesini istediğin yazdı.
YILDIZ TİLBE KİMDİR?

Yıldız Tilbe (d. 16 Temmuz 1966; Konak, İzmir), Zaza ve Kürt asıllı Türk şarkıcı, besteci ve şarkı sözü yazarı.

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Gültepe semtinde doğmuş olan Yıldız Tilbe ailesinin altı çocuğundan en küçüğüdür.[1] Ailesi içinde "Yadigar" takma adıyla hitap edilmiştir.[2] Annesinin adı Altun, babasının adı Ali'dir. Babası Ali Tilbe mevsimlik işçiydi. Orta ikinci sınıfta okuduğu Mustafa Rahmi Balaban Okulu'nda eğitimini bırakmak zorunda kalmıştır.[3]

Çok küçük yaşlardan beri şarkı söylemeye başlamıştır.[4] 18 yaşından önce evlenmiştir.[5] Evliliğinden "Sezen Burçin" adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Daha sonra 5 yıl evli kaldığı Güngör Karahan'dan ayrılmıştır. Sonraları İzmir'de çeşitli gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.

İlk sahne deneyimi[değiştir | kaynağı değiştir]
Sahneye ilk olarak 1990 yılında[6] Cengiz Özşeker'in patronu olduğu bir kulüpte başlamıştır. 1991 yılının sonlarında Sezen Aksu, Tilbe'nin ismini duyup kendisini dinlemeye gelmiş ve vokalistlik teklif etmiştir. İki sanatçı tanışmış[7], Tilbe vokalistlik teklifini kabul ederek İstanbul'a gelmiş, Sezen Aksu'nun evine taşınmış, konserlerinde ve albümlerinde vokallik yapmıştır. Sezen Aksu ile yolları ayrıldıktan sonra İstanbul'un gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Bu sırada Cem Özer'in "Laf Lafı Açıyor" isimli programında solistlik teklifi almış ve bir süre programın solisti olarak şarkı söylemiştir. Bu programda kazandığı ün[8] ile albüm teklifleri alarak 1994 yılının yazında Delikanlım isimli ilk albümünü yayınlamıştır. Bu yıllarda birçok sanatçıya hit olan şarkılar vermiş, vokaller yapmıştır.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]
1996 yılında narkotik şube tarafından sanatçının evine yapılan baskında bir miktar esrar bulunmuş ve Tilbe üç gün gözaltında tutulmuş ardından serbest bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür.[9] Aynı yıl çıkardığı "Aşkperest" albümü beklenen ilgiyi görmemiştir. 90'lı yılların sonlarında İstanbul, Bursa ve Eskişehir'de çeşitli gece kulüplerinde çalışmaya başlamıştır. 2001 yılında çıkardığı "Gülüm" isimli albümü ile yıldızı yeniden parlamaya başlamıştır. Ve 2002 yılında çıkardığı "Haberi Olsun" isimli albümü ilgi toplamıştır.

2003 yılında yayınladığı "Yürü Anca Gidersin" isimli albümdeki her şarkı hit olmuştur. Sanatçılık hayatı boyunca birçok ödül alan Tilbe, günümüzde hala en başarılı bestecilerden ve yorumculardan birisi olarak görülmektedir.

2004 yılında Tilbe rahim kanseri hastalığına yakalanmış[10] bir süre Ankara Hacettepe Tıp Fakültesi'nde tedavi görmüş ve ameliyat olmuştur. Tilbe, hastalığını o dönemde yaşadığı ayrılık acısına bağlamış ve şöyle demiştir;

Bunu ailem dışında kimseye söylemedim. Çok şükür ki daha önceden çocuğum olmuş. Yoksa bu durum beni yıpratabilirdi. Hastalığı dönemimde büyük bir aşk yaşadım, çok aşıktım. Sadece onu düşünüyordum. Sürekli aklımdaydı. İnsanın bir derdi olunca o vücudunda bir sorun olarak çıkabiliyor. Hastalandıktan sonra kendisini tamamen unuttum. Şimdi her şeyin o kadar kafaya takılmaya değer olmadığını, gereksiz şeylerle üzülmemem gerektiğini öğrendim.[11]
Şarkıları[değiştir | kaynağı değiştir]
Ana madde: Yıldız Tilbe tarafından yazılmış şarkılar listesi
Yazdığı şarkılarda hüzün, aşk ve ayrılık konularını edinmiş olan Yıldız Tilbe şarkıları ve bestelerinde romantik konuları işlemiştir.[12] Aşk temasını şarkılarında imgesel olarak, güçlü bir dil ile anlatmıştır. Tilbe'nin albümlerinde seslendirdiği kendisine ait besteleri dışında birçok sanatçıya verdiği onlarca bestesi vardır.[13] Sanatçının 1994 yılından 2005 yılına kadar yayınladığı toplamda dokuz albümünde yer alan şarkılarda bu temaları görmek mümkündür. Sanatçı kariyeri süresince 2004 yılında bir ilk olarak "Yıldız'dan Türküler" adlı albümünde seçme türkülere, 2009 yılında ise "Aşk İnsanı Değiştirir" albümünde arabesk ve halk müziklerine yer vermiştir. Şarkılarında günümüzde daha sade bir dil kullanmaktadır. Tarz olarak pop ile başlamış ve repertuvarını genişleterek arabesk, halk müziği ve sanat müziği formlarını da kullanmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283