Öne Çıkanlar haberi haber haberleri sneijder ahberler

Türkan Şoray'ın amansız hastalığı ölümcül mü?

Türkan Şoray'ın hastalığı nedir? Yeşilçam'ın Sultan'ı Türkan Şoray günlerdir hastalığı ile gündem oluşturdu. Türkan Şoray'ın iddiaya göre oldukça sıkıntılı bir hastalığı yakalandı. Bu hastalığın adı cushing sendromu . Bir çoğumuzun yeni duyduğu bu hastalığın neden kaynaklandığı merak konusu oldu. İşte haberin ayrıntıları.

Türkan Şoray'ın amansız hastalığı ölümcül mü?
Türkan Şoray'ın amansız hastalığı ölümcül mü?  Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, bir dönem Sezen Aksu hastalığı olarak bilinen cushing sendromuna yakalandığını açıkladı.Türkan Şoray'ın hastalığı nedir? Yeşilçam'ın Sultan'ı Türkan Şoray günlerdir hastalığı ile gündem oluşturdu. Türkan Şoray'ın iddiaya göre oldukça sıkıntılı bir hastalığı yakalandı. Bu hastalığın adı cushing sendromu . Bir çoğumuzun yeni duyduğu bu hastalığın neden kaynaklandığı merak konusu oldu. İşte haberin ayrıntıları. 

 Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı'nın gecesine katılan Türkan Şoray, insan sağlığının önemine vurgu yaptı ve 'Çalışıp üretince metabolizma da farklı çalışıyor. İki sene önce cushing sendromu oldum. Pek de bilinmiyor ülkemizde nadir bir hastalık, beni buldu' dedi. 
HASTALIĞI ATLATTI

Ünlü sanatçı 'Türkan Şoray nadir görülen hastalığa yakalandı' haberleri üzerine basın danışmanı aracılığıyla bir açıklama yaptı: 
Türkan Şoray'ın katılımcısı olduğu, sunuculuğunu Erhan Yazıcıoğlu'nun yaptığı, Metabolik Cerrahi Buluşması'nın ardından, hakkında çıkan "Nadir Görülen Hastalığa Yakalandı" haberleri sevenlerini ve Türkan Hanım'ı oldukça üzmektedir.

Türkan Şoray'ın söz ettiği durum eski bir süreç olup hastalığı atlatmıştır. İki sene önce yakalandığı hastalık ile ilgili tedavi görmüş ve iyileşmiştir. Söz konusu konuşma iyileşme ve tedavinin önemine gönderme yapmak için verilmiş bir örnektir. Kendisinin şu an herhangi bir sağlık sorunu yoktur. 
Konu ile ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi adına "gerekli düzeltmenin yapılmasını önemle  rica ederiz".

CUSHİNG SENDROMU NEDİR
Cushing sendromu deride incelme, kilo alma, vücutta çatlaklar ve cinselliğe olan ilginin azalması ile kendisini gösterir. Sendrom genellikle enflamasyon (iltihap) ve bağışıklık sistemi tedavilerinin yan etkisi olarak ortaya çıkar. 

Ayrıca salgı bezlerinde bir tümör nedeni ile de meydana gelebilir. Tedavisi ise buna neden olan ilaçları kesmek ya da tümörü aldırmaktır. 

Eğer tedavi edilmezse yüksek tansiyon, kalp krizi ve inmeye neden olabilir.

TÜRKAN ŞORAY KİMDİR?


Türkân Şoray (28 Haziran 1945, İstanbul), Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında "Sultan"[1] lakabıyla anılmaktadır. 1960'larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Acı Hayat filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü[1] almıştır. Toplamda 222 filmde rol alan Türkan Şoray, bu sayıyla dünyanın 'en çok film çeviren' kadın oyuncusudur[2][3]. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde UNICEF Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş, "Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz"[4] demiştir. Ayrıca Şoray'ın kendi adını taşıyan bir ilkokul da vardır.

Sinema oyuncuları Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik'le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş[5] dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusu olan Şoray, başrolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş[6], 1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap'ın tek başına yönetmenliğini ve 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin Şerif Gören ile birlikte yapmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283