Öne Çıkanlar haber manisa haberleri haberler haberi

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dünyaya açıldı

Şuan için Türkiye ekranlarında göremediğimiz Muhteşem Yüzyıl'ın devamı olarak sürdürülecek dizi yurt dışında Muhteşem Yüzyıl Kösem Cannes isimli düzenlenen bir televizyon fuarında Mipcom'da görücüye çıkıyor. Kösem Sultan dizisi ile ilgili flaş gelişmeler ve dizi hakkında tüm ayrıntılar haberimizin devamında...

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dünyaya açıldı
 Dünyada en büyük televizyon fuarı isimlerinden olan Mipcom'un bu sene ev sahipliğini yapacak ülke ise Türkiye Bu fuarda uluslararası beğeniye sunulması planlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin devamı olan Kösem Sultan dizisiyle ekranlara gelmeye hazırlanan dizi ilk kez Cannes olarak dünyaya sunuluyor.

Yaklaşık 35 dakika sunum olduğu belirtilen dizinin yapımcılığını TMC adı altında Timur Savcı üstleniyor. Dünyanın en başarılı 20 projesi arasında sunulacak dizi Fresh TV konferansında tanıtılacak. 

Dünyaca ünlü Majestic Hotel'de iki gün boyunca dünyanın seçkin televizyon kanallarının yöneticileri ağırlanacak. İki gün boyunca yöneticilere diziler tanıtılacak. TV ve medya sektöründe saygın isimlerden yaklaşık 200 katılımcı aralarında Muhteşem Yüzyıl'ın da bulunduğu 20 dizinin tanıtım filmlerini izleyecekler. Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi ile birlikte 35 dakikalık bir tanıtımla geliyor. Bu haber ile birlikte Cannes'da ilk kez bir Türk dizisi izlenmiş olacak.


Cannes’da konu hakkında bilgi veren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, şunları söyledi: “2004’te 10 bin doları bile bulmayan dizi ihracatımız bu yıl 350 milyon doları bile geçebilir.”MUHTEŞEM KADRO

Dizide Sultan Ahmed’i Ekin Koç, Safiye Sultan’ı Hülya Avşar ve Kösem Sultan’ın gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Tsilimpiou canlandırıyor. Dizide Mete Horozoğlu ve Tülin Özen de var.

KİM KİMDİR?

Beren Saat (Kösem Sultan)

1590 yılında doğan ve asıl adı Anastasya olan Kösem Sultan, cariye olarak geldiği Topkapı Sarayı’nda zekası ve becerisi ile dikkat çekti. Osmanlı tarihinin en etkin kadınlarından biri olan Sultan, 15 yaşında Padişah I. Ahmed ile evlendi ve Haseki oldu. IV. Murad ile I. İbrahim’in de annesi olan Kösem Sultan’a dizide Beren Saat hayat verecek. Ekin Koç (1. Ahmet)

1590 yılında dünyaya gelen I. Ahmed, babasının ölümü üzerine 1603 yılında tahta çıktı. Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra devlet işleri ile en yoğun şekilde uğraşan padişah olarak kabul edilen I. Ahmed, henüz 27 yaşındayken yakalandığı tifüs hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. Dizide karaktere, ’Sana Bir Sır Vereceğim’ dizisiyle dikkatleri üzerine çeken Ekin Koç hayat verecek. 


Hülya Avşar (Safiye Sultan)

1550 yılında asıl adı Sofia olarak doğan ve babası Venedik valisi olan Safiye Sultan, çıktığı Akdeniz seyahatinde kaçırılarak, İstanbul’daki köle pazarına getirildi.

Nurbanu Sultan’ın neredeyse servet ödeyerek aldığı Sofia’nın önce adı Safiye olarak değiştirildi, ardından da III. Murad ile evlendi.

Osmanlı devlet yönetiminde de etkin olan Safiye Sultan’ın, Sokullu Mehmet Paşa’nın hançerlenmesi, Şehzade Mahmud’un boğdurulması ve Yemişçi Hasan Paşa’nın idamında da etkili olduğu rivayet ediliyor.

1619 yılında vefat eden Safiye Sultan’ı dizide Hülya Avşar canlandıracak. 

Ayrıca dizide kadir doğulu (Mehmet Giray Han) , Mete Horozoğlu (Zülfikar),  Erkan Kolçak Köstendil (Şahin Giray Han), Berk Cankat (Alex), Alma Terzic (Handan Sultan), Sahra Şaş (Dilber), Aslıhan Gürbüz (Halime), Tolga Tuncer (Nasuh), Levent Yılmaz (Şeyhülislam Mustafa), Nurunisa Yıldırım (Dudu Hatun), Zeljko Erkiç (Enzo), Esra Dermancıoğlu (Cennet) ve Mehmet Kurtuluş (Derviş Mustafa) rolü ile izleyici karşısına çıkacak.

Dizinin yönetmenliğini ise Zeynep Günay Tan üstlenecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270