Öne Çıkanlar haberleri haber gs haberler Vefat

Yüzlerce muhalif ortadan kayboldu!

Uluslararası Af Örgütü, Mısır Güvenlik güçlerinin bir yılda muhalefeti bastırmak için yüzlerce kişiyi zorla ortadan kaybettiğini belirtti.

Yüzlerce muhalif ortadan kayboldu!
Örgütün hazırladığı rapora göre bazıları 14 yaşındaki siyasi eylemciler ve protestocular geride hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu.

Birçoğunun aylarca gözaltında kaldığı ve tüm bu süre boyunca gözleri ve elleri bağlı halde tutuldukları belirtildi.

Mısır hükümetiyse zorla ortadan kaybetme ve işkence iddialarını reddetti.

Mısır İçişleri Bakanı Magdi Abdül Gaffar, güvenlik güçlerinin Mısır yasaları çerçevesinde faaliyet gösterdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi'nin Mısır'ın demokratik yollardan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi 2013'te askeri darbeyle devirmesinden bu yana bin kişi öldürüldüğüne, 40 bin kişinin de hapsedildiğine inanılıyor.

Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther, Cumhurbaşkanı Sisi ve Mart 2015'te göreve gelen İçişleri Bakanı Gaffar'ın zorla ortadan kaybetmeleri "devlet politikasının önemli bir enstrümanı" olarak kullandığını söyledi.Af Örgütü Mısırlı sivil toplum kuruluşlarına dayandırdığı raporunda, günde ortalama üç ya da dört kişinin ortadan kaybolduğunu ve bu olayların özellikle Ulusal Güvenlik Kurumu'nun öncülüğündeki silahlı güvenlik güçleri evlere baskın yaptığında yaşandığını belirtti.

Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Kahire'deki merkezinde yüzlerce kişinin tutulduğu düşünülüyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270