Öne Çıkanlar android 6 gülşah alkoçlar manisa haberleri alanyaspor antalyaspor maçı

Yoksula kentsel dönüşüm müjdesi

Kentsel dönüşüme alanı içindeki evini kendisi yıkıp yapmak isteyenlere uzun vadeli ucuz kredi verilecek.

Yoksula  kentsel dönüşüm müjdesi

Yoksul ve dar gelirlilerin evini ise devlet kendisi yapıp vatandaşı faizsiz borçlandıracak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gerçekleştireceği kentsel dönüşümde uygulayacağı kredilerin ayrıntıları netleşti. Dün yayınlanan yönetmeliğe göre, kentsel dönüşüme tabi tutulacak bölgelerde yaşayan vatandaşlara verilecek kredilerde yoksul-zengin" kategorisi esas alınacak. Kentsel dönüşüm alanındaki evin büyüklüğüne göre, krediler ya TÜFE oranında güncellenecek ya da ilave faiz uygulanacak.
100 metrekaraye faizsiz
Yoksul ise TÜFE ya da faiz ödemeyecek. İşte kentsel dönüşümün yaşanacağı bölgelerde uygulanacak destek kredilerinin ayrıntıları:

Anlaşana kredi var
Kentsel dönüşüm kredisinde anlaşma" şart aranacak. Buna göre anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahipleri veya bu yapılarda kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak en az bir yıldır ikamet eden veya işyeri bulunanlar; ev veya işyerini kendi imkanları ile yapmak istedikleri takdirde kredi başvurusu yapabilecekler.
Konutunu veya işyerini kendi imkanları ile yapmak isteyenlere açılan kredinin yüzde 25'i peşin, geri kalanı da 3 eşit taksitte inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak verilecek. Brüt inşaat alanı 101 m2'ye kadar olan konutlara açılan krediye, kullanma ve geri ödeme dönemi boyunca faiz yürütülmeyecek.
60-120 ay arası vade imkanı
Bu krediler her yıl TÜFE oranında güncellenecek. Brüt inşaat alanı 101-150 m2 aralığında olan konutlarda TÜFE'ye ilaveten yüzde 10 faiz; 150 m2'den büyük konutlara ise yüzde 20 faiz eklenecek.. Kredilerin geri ödemesinde süre 101 m2'ye kadar olanlar 120 ay, diğer konutlar sırasıyla 84 ve 60 ay olarak belirlendi. Kredi geri ödemeleri inşaatın bittiği tarihten sonra başlayacak. Kredisini erken ödemek isteyen vatandaşlar bu haktan da yararlanabilecek. Geri ödeme taksitleri, her ayın ilk iş günü ile son iş günü arasında ödenecek. Taksitleri aksatanlara gecikme zammı uygulanacak.
Geri ödeme 30 yılda
Yoksul ve dar gelirli olarak kabul edilen vatandaşlarda ise kredi yerine borçlandırma yöntemi uygulanacak. Bakanlık, bu vatandaşlara bitmiş konutları teslim ettikten sonra borçlandırma senedi imzalatacak. Senet imzalamayanın hakkı yanacak. Konut borcu için faiz ya da TÜFE olmayacak. İşyerlerinde ise borca faiz işletilecek. Borçlandırma vadesi konutta en az 20, en çok 30 yıl olacak. İşyerinde ise 5 ila 15 yılda borç geri ödenecek. İlk taksit ödemesi, konut tesliminden 2 yıl sonra başlayacak.
Kredinin parası 2B satışı ve bütçeden
Kentsel dönüşüm için "Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı" oluşturulacak. Krediler ve kira yardımları ile yapılan diğer tüm masraflar bu hesaptan ödenecek. Hesaba en büyük gelir transferi ise 2B arazilerinin satışından yapılacak. Kentsel dönüşüm hesabına bu kaynaktan hangi oranda para aktarılacağına Bakanlar Kurulu karar verecek. Ayrıca bütçeye giden çevreye katkı payı ve cezalarının yarısı ile İller Bankası'nın bazı faaliyetlerinden elde edeceği karın yarısı bu hesaba gelir yazılacak. Ayrıca dönüşüm kapsamında yapılan gayrimenkul satışları, hibe ve bağışlar ile diğer aktarımlar da hesabın gelirine eklenecek.

Anahtar Kelimeler:
Melisa K Kimdir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283