Öne Çıkanlar android 6 wolfsburg haberleri katkı maddesi iran

Türkiye Sınırında Yaşanan Acı Olay

Başbakan Erdoğan, 1945 yılında Türkiye sınırında yaşanan acı olayı anlattı.

Türkiye Sınırında Yaşanan Acı Olay

Başbakan Erdoğan, 1945 yılında Türkiye sınırında yaşanan acı olayı anlattı.
Başbakan Erdoğan, CHP'nin Suriyeli sığınmacılara gösterdiği tavrı eleştirdi ve CHP'nin Stalin rejiminden kaçan 146 Azeri aydını teslim ederek ölümüne sebep olduğunu anlattı.
CHP'nin Suriyeli mültecilere karşı takındığı tavrın kökenlerinin kendi tarihine dayandığını ileri süren Erdoğan, Rusya'da Stalin döneminde yaşandığını ileri sürdüğü bir olayı şöyle anlattı:
"CHP'nin on yıllarca üstünü örtmeye çalıştığı bu olay Türk ve Azeri tarihine acı bir hatıra olarak kazınmıştır. 1945 yılında 146 Azeri aydın Stalin zulmünden kaçıyor ve Aras Nehri üzerinden Boraltan Köprüsü'nü geçerek Türkiye'ye sığınıyorlar. Öz gardaşlarıyla kucaklaşıyorlar. Stalin Türkiye'den bu Azerilerin iadesini istiyor. Dönemin CHP hükümeti, sınırdaki karakola telgraf çekiyor, İnönü hükümeti iş başında, mültecilerin iadesini istiyor. Karakol komutanı gözlerine ve kulaklarına inanamıyor. Emri defalarca teyit ettiriyor. Ancak CHP hükümetinden net emir geliyor. Durumu anlatan Azeriler Türk askerlerinin boynuna sarılıp yalvarıyorlar: "Bizi teslim etmeyin. Bizi burada kurşuna dizin, kendi bayrağımız altında ölelim. Ancak karakol komutanı çaresiz 146 Azeri'yi teslim ediyor. Köprüyü geçen Azeriler, köprünün diğer tarafında Türk subaylarının gözünün önünde elleri bağlanarak infaz ediliyor. Karakol komutanının bu manzara sonrası canına kıydığı söyleniyor."
CHP'DEN AÇIKLAMALARA İLK TEPKİ
CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gülsün Bilgehan, Başbakan Erdoğan'ın hatırlattığı, 146 Azerbaycan vatandaşının Stalin'e teslim edilmesi olayına şu şekilde cevap verdi: "Devlet adamı önce kendi vatandaşının güvenliğini ve ulusal çıkarlarını savunur. 1945'de soğuk savaş şartlarında Türkiye uluslararası anlaşmalara bağlı kalarak sınırdan giren Azeri mültecileri Rusya'ya iade etmek zorunda kalmıştır. Demek ki donemin hükumeti , Stalin'in bir sInIr olayını bahane ederek Türkiye'ye saldırmasını bu sekilde engellemiş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283