Öne Çıkanlar haber haberi haberleri sneijder ios 7

Türkiye'nin yeni gümrük birliği ortakları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Arabistan ziyaretinde Körfez ülkeleriyle serbest ticaret gündem maddeleri arasında yer aldı. Bunun sağlanması durumunda bölgesel bir gümrük birliği olacak.

Türkiye'nin yeni gümrük birliği ortakları
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinde Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile ilişkiler önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

Türkiye’nin, KİK ile serbest ticaret anlaşmasını 2017 içinde tamamlanıp imzalanmasını arzu ettiği ifade edildi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in konuya sıcak baktığı ve ilgili kişilere talimatını verdiği bildirildi. Körfez ülkeleriyle ekonomik anlamda ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye tam destek verdiği ifade edildi.

KİK İLE GÜMRÜK BİRLİĞİ'

Bahreynli yetkililerin de sıcak baktığı konuya ilişkin Ekonomi Bakanlığı’nın ilgili çalışmaları takip edeceği belirtildi. Bunun sağlanması halinde bölgesel bir gümrük birliği imkanı olacak ve böylece özellikle de KİK ülkeleriyle ekonomik ve ticari ilişkilerin artırılması noktasında Türkiye aktif hale gelebilecek.    

KÖPRÜ DAVETİ

Türkiye-Suudi Arabistan Koordinasyon Kurulu çerçevesinde Türk firmalarının ülkede daha fazla iş alması konusu da gündeme geldi. Suudi Arabistan ile Bahreyn arasında ortak ikinci köprü yapılması konusunda Türk firmalarını Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife davet etti. Bu doğrultuda Türkiye’den bir teknik heyetin hem bu proje hem de diğer önemli alt yapı projeleriyle ilgili görüşmeleri yapması bekleniyor. 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283