Öne Çıkanlar kara para aşk android 6 ios 7 haber haberleri

Türkiye için şok senaryo!

Guardian gazetesinin G2 adlı ekinde Suriye’de yaşanan gelişmelere dair detaylı bir analiz öne çıkıyor.

Türkiye için şok senaryo!

Guardian gazetesinin G2 adlı ekinde Suriye'de yaşanan gelişmelere dair detaylı bir analiz öne çıkıyor.
Gazetenin deneyimli Ortadoğu muhabiri Martin Chulov'un kaleme aldığı analizde Tarih, Suriye halkının başarmak istediklerini gasp etti' yorumu yapılıyor.
Suriye, geri dönüşü olmayan nokta başlığını taşıyan analizde, Esad rejimi ve Özgür Suriye Ordusu arasındaki mesele ölüm kalım mücadelesi haline geldi. İç savaş tüm Ortadoğu'yu tehdit ediyor deniyor.
Martin Chulov, muhaliflerin en büyük isteğinin bölgede etkin güce sahip ülkelerin devreye girmesi olduğunu belirtirken, bu tip bir adımın Suriye sınırlarını aşacağını savunuyor.
Chulov'a göre böylesi bir durum, Ortadoğu'da Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra bölgede oluşan derin çatlakları da beraberinde getirir.
Lübnan'ın krizden etkilenmesinin kaçınılmaz olduğu belirtilen analizde, Irak'ın da Suriye'deki ayaklanmadan ilham alan İslami grupların, ülkede varlıklarını yeniden güçlendirmesinden endişelendiği yazıyor.
Şam yönetiminin devrilmesinin İran'ın yanı sıra Lübnan'daki Hizbullah için de büyük bir hezimet olacağı ifade ediliyor.
Chulov, Türkiye'nin de mülteci akınına uğradığını hatırlatıp şu yorumu yapıyor:
Suriye'nin Kürtleri, idari otoritesinin zayıflamasıyla kendilerine devlet kurma şansı tanındığına karar verirse Türkiye'yi mülteci krizinden çok daha büyüğü bekliyor olacak. (BBC Türkçe)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283