Öne Çıkanlar haberleri Adli Tıp Kurumu 26 kasım hava durumu fikret çoramık haberi

Türk ve İranlı şirketler arasında dev anlaşma

Türk ve İranlı şirketler arasında gemi satışı, inşaat ve gemi yapım tesisi onarımı alanlarında 95 milyon dolar değerinde üç anlaşma imzalandı.

Türk ve İranlı şirketler arasında dev anlaşma

İran Sosyal Güvenlik Yatırım Firması (ŞASTA) ile  Türkiye'den iki özel şirket arasında 95 milyon dolar değerinde 3 anlaşma imzalandı.

İran'ın başkenti Tahran'da yapılan imza törenine, Türk tarafı adına Mafin Vest Müdürü Fırat Yılmaz, İran tarafı adına ŞASTA Genel Müdürü Seyyit Rıza  Nevruzzade ve Hurremşehr milletvekili Abdullah Samiri katıldı.

Törende, 10 milyon dolar değerinde bir Katamaran yolcu gemisi satışı,  70 milyon dolarlık Saba ticari binasının Türk inşaat firması tarafından yapımı  ile İran'ın Hurremşehr kentindeki Arvandan gemi yapım tesisinin Türk şirketi  tarafından yapım ve onarımını kapsayan 15 milyon değerinde bir anlaşma imzalandı.

Törende konuşan Mafin Vest Müdürü Yılmaz, İran ve Türkiye arasında  farklı alanlarda ticari ilişkileri geliştirerek İran'ın, Türkiye ve Avrupa  pazarına açılan kapısı olmayı amaçladıklarını belirtti.

ŞASTA Genel Müdürü Nevruzzade de Türk şirketlerle petrokimya ve lastik  üretimi gibi ihtiyaçları olan diğer alanlarda da iş birliği yapmak istediklerini  kaydetti.

Hurremşehr milletvekili Samiri ise Arvandan gemi yapım tesisinin  Hurremşehr'de olduğuna dikkati çekerek, "Hurremşehr, gemi yapımı konusunda geniş  bir potansiyele sahip. Hurremşehr halkı olarak Türkiye ile yapılan bu önemli  anlaşmayı çok önemsiyor ve destekliyoruz." diye konuştu.

İran'ın en büyük holdinglerinden ŞASTA, petrol, gaz, petrokimya,  inşaat, gemi yapımı ve imar alanlarında faaliyet gösteriyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283