Öne Çıkanlar yozgat istihbarat haber haberi 29 ekim

THY uçağında Cezayir vatandaşı kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

Alınan bilgiler doğrultusunda Cidde-İstanbul seferi yapan THY'nin Airbus 330 model uçağında bir Cezayir vatandaşı havada birden rahatsızlandı. Kalp krizi geçirdiği fark edilen 67 yaşındaki Muhammed Besbaci'nin ilk müdahalesi yetersiz kaldı. Hayatını kaybetti.

THY uçağında Cezayir vatandaşı kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

 67 yaşında bulunan Cezayir vatandaşı Muhammed Besbaci'nin ilk müdahalesi malesef yetmedi. Pilota yolcunun kalp krizi geçirdiği bildirildi. Bu haber üzerine pilot hemen kule ile irtibat kurdu ve iniş alanına sağlık ekipleri geldi. Ancak uçak indiği sırada vatandaş çoktan hayata veda etmişti. Ölen yolcu kaldırılan hastanenin morguna götürüldü.

Pilot, Atatürk Havalimanı kontrol kulesi ile bağlantı kurarak inişte sağlık ekibi istedi. Kalp krizi geçiren yolcuya havalimanında sağlık ekipleri müdahale etti. Sağlık ekiplerinin tüm uğraşlarına rağmen Muhammed Besbaci kurtarılamadı. Cezayirli yolcunun cenazesi morga kaldırıldı.
Alınan bilgilere göre, THY’nin Cidde-İstanbul seferini yapan Airbus 330 tipi uçağında seyahat eden Cezayirli Muhammed Besbaci (67) uçuş sırasında aniden rahatsızlandı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan yolcuya ilk müdahale havada yapıldı. Yolcunun durumuyla ilgili pilota bilgi verildi.
Edinilen bilgiye göre, Cidde-İstanbul seferinde, THY’ye ait Airbus 330 model uçaktaki Cezayir uyruklu bir yolcu havadayken aniden rahatsızlaştı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan 67 yaşındaki Muhammed Besbaci’ya ilk müdahale havadayken yapıldı. Pilota yolcunun kalp krizi geçirdiği bilgisi verilmesi üzerine pilot, kule ile irtibat kurup iniş esnasında uçağın yanında sağlık ekibinin bulunmasını istedi. Ölen yolcu hastane morguna götürüldü.

Türk Hava Yolları ilk havayolu ittifakı tecrübesini, 1990’lı yılların ikinci yarısında yaşamıştır. O yıllarda Swiss Air’in başını çekmekte olduğu Qualiflyer grubuna 31 Mart 1998 tarihinde üye olmuştur.
Bu kapsamda, Türk Hava Yolları’nın 1989 yılından beri sürdürmekte olduğu ‘Sık Uçan Yolcu Programı’ (Frequent Flyer), Qualiflyer ile birleştirilmiştir.
Ancak bu ittifak denemesi hedeflendiği gibi gitmemiş, Türk Hava Yolları 2000 yılında gruptan ayrılmıştır.
Türk Hava Yolları’nın ikinci ittifak denemesi ise, ilkinden tam 10 yıl sonra gerçekleşmiş ve 1 Nisan 2008 tarihinde İstanbul’da imzalanan anlaşma ile şirket bu kez, Lufthansa’nın başını çektiği (SA) Star Alliance’a üye olmuştur. son yıllarda ve özellikle 2009 yılında Avrupa’da en çok yolcu tasıyan 4. havayolu şirketidir.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı THY M. United reklamını taşıyan bir otobüs
Türk Hava Yolları, 1984 yılında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 60 milyar TL sermaye ile Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsüne geçti. 1985 yılında A310 uçaklarının filoya katılması ile, ilk uluslararası uçuştan yaklaşık 40 yıl sonra Uzak Doğu ve Atlantik ötesi uçuşlar başladı. 1990 yılında 700 milyar TL sermayeye ulaşan Türk Hava Yolları, Kamu Ortaklığı İdaresi’ne bağlandı. Günümüzde T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan Türk Hava Yolları’nın sermaye yapısı, Mayıs 2006’da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %50,88’lik kısmı Borsa İstanbul’da işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %49,12’lik pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na aittir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283