Öne Çıkanlar gezme 13 yaşında şehit yavuz sultan selim koray aydın

Tahir Elçi için "Terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında "Terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Tahir Elçi için  "Terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi

Katıldığı bir televizyon programında "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir'' sözleri nedeniyle Tahir Elçi hakkında soruşturma açılmıştı.

Elçi bu sözleri nedeniyle geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmış ancak adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

Polise teslim olurken açıklama yapan Tahir Elçi, “Bu manzara Türkiye’de ifade özgürlüğünü çok çarpıcı şekilde gösteriyor" demişti.

Eylemlerinin şiddet içerdiği için PKK’nın terör örgütü olarak tanımlanması gerektiği ifade edilen iddianamede, “Hakların elde edilmesi için mutlaka hukuki ve meşru bir yol vardır. Dolayısı ile şiddete başvurmak hiçbir şekilde meşru değildir” 

görüşünün yer aldığı belirtildi. Şüpheli Tahir Elçi’nin hukukçu olduğu kaydedilen iddianamede, “Bir hukukçu olarak neyin suç olup olmadığını bilmesi gerekir. Bulunduğu toplumsal kurum itibariyle sarf edeceği sözlerin toplumdaki etkisini hesaplaması gerekiyor” denildiği öğrenildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283