Öne Çıkanlar haberleri altın fiyatları www.niyeo.com TOKİ babasını öldürdü

Suriye'de ölen İranlı sayısı bini geçti

Son beş yıldır Esed rejimiyle birlikte Suriye’de katliama girişen İran destekli milislerden öldürülenlerin sayısının bini aştığı öğrenildi.

Suriye'de ölen İranlı sayısı bini geçti
İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’de yer alan habere göre, Suriye ve Irak’ta ölen İranlıların sayısı bini geçti. Ajans, bu rakamı, İran'ın Gazi ve Şehitler Kurumu Başkanı Muhammed Ali Şehidi Mehlati'nin ifadelerine dayandırdı. Mehlati, ülke dışında savaşan İranlıların bini aştığını söyledi.
İran, Suriye başta olmak üzere ülke dışında savaşan vatandaşlarını ‘Kutsal mekanların koruyucuları’ olarak ifade ediyor. Tahran yönetimi, bu savaşçıların Suriye’de bulunan ve Şiiler için kutsal bir öneme sahip Hz. Zeynep’in türbesini korumak için gittiklerini savunuyor.

HALEP’TE ÇATIŞMALAR ARTTI

Halep’teki çatışmaların alevlenmesiyle son dönemde Suriye’de ölen İranlıların sayısında artış olmuştu. Dört ay önce İranlı yetkililer Suriye’de ölenlerin 400 civarında olduğunu söylemişti.
İran, Suriye ve Irak’ta muharip askerlerinin olduğunu reddediyor ve bu ülkede bulunan İranlıların orduya veya milis çetelerine danışmanlık yaptığını iddia ediyor.

İRAN, AFGANLARI SURİYE’YE GÖNDERİYOR

Ancak Tahran, İran’da sığınmacı olarak bulunan binlerce Afganı Suriye’de savaşması için teşvik sunuyor. Kendisine maaş ve geride kalan ailelerine yardım sağlarken ölenlerin ailelerine vatandaşlık hakkını tanıyor. Açıklanan bin rakamına bu kişiler dahil değil. 

İran, 2011 yılında Suriye’de başlayan devrimci mücadele karşısında Esed rejiminin katliamlarını savunuyor. İran, askeri desteğin yanı sıra Esed rejime siyasi ve ekonomik destek de sağlıyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270