Öne Çıkanlar android 6 yınca evcimik haberi gs ios 7

Siyasi hayatımın en hazin günü

Çiçek; Polatkan ve Zorlu’nun idamının tarihe kara leke olarak geçtiğini söyledi.

Siyasi hayatımın en hazin günü

Çiçek; Polatkan ve Zorlu'nun idamının tarihe kara leke olarak geçtiğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun idam edilişlerinin 51. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı. İdam kararı verilen her iki devlet adamının da kendilerine isnat edilen suçları hak etmediklerini kaydeden Çiçek, her iki devlet adamını da hatıraları önünde saygıyla eğilerek, şükranla andığını bildirdi.

TBMM Başkanı Çiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

''Bugün Türk siyasi hayatının en hazin günlerinden biridir. Cumhuriyet tarihimizin en acı olaylarından biri 51 yıl önce bugün yaşanmıştır. Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından kurulan Yassıada Mahkemelerinde yapılan muvazaalı duruşmalar sonrasında verilen hükümler doğrultusunda 16 Eylül 1961 tarihinde idam edilmişlerdir. Kararların infaz edildiği gün, devlet tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir. Onlar hizmetlerinin bedelini canlarıyla ödemiş demokrasi şehitlerimizdir.

Merhum Menderes ile birlikte demokrasi şehitliği payesine erişen merhum Polatkan ve Zorlu, aradan geçen yarım yüzyıllık süreçte Türk demokrasisinin gelişmesine ve kökleşmesine hizmet etmişlerdir.

Hukukun ayaklar altına alındığı mahkeme tarafından verilen idam hükmü ile mazlum durumuna düşürülen her iki devlet adamımıza, merhum Başbakanımız Adnan Menderes ile birlikte, idamlarından 29 yıl sonra itibarları iade edilmiş ve İmralı'daki yalnızlıklarına son verilerek 17 Eylül 1990 günü milletimizin bağrındaki yerlerine nakledilmişlerdir.''

Anahtar Kelimeler:
Birol şimşek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270