Öne Çıkanlar haberleri haber gs haberler Vefat

Sene sonu orada yargılanacaklar!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yargılamaların yapılacağı Türkiye'nin en büyük duruşma salonunun inşaatını Anadolu Ajansı görüntüledi.

Sene sonu orada yargılanacaklar!
Geçen Ağustos ayında Sincan'da yapımına başlanan, 645 sanık, 900  izleyici ve avukat olmak üzere bin 545 kişilik duruşma salonunun yıl sonunda  tamamlanması hedefleniyor.
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı Sincan  Cezaevi Yerleşkesinde geçen Ağustos ayında başlanan ve inşa edilen ve 12 bin 500  metrekarelik kapalı alana sahip duruşma salonu haricinde projede, ikişer kattan  oluşan hakim, savcı, kalem odaları ile yemekhane ve kafeterya da bulunuyor.
 
Geniş kapasiteli nezarethanelerin haricinde sığınak ve bekleme  salonları da yer alıyor.
 
Türkiye'nin en büyük duruşma salonu
 
15 Temmuz darbe teşebbüsüne ilişkin Ankara'da yürütülen soruşturmalar  kapsamında açılacak davanın görüleceği duruşma salonu 645 sanık, 900 izleyici ve  avukat olmak üzere bin 545 kişilik olacak. Tarihi yargılamaya şahitlik edecek ve  bin 500 metrekarelik alana sahip yargılamanın yapılacağı salon, kapasitesi ve  özellikleriyle bittiğinde Türkiye'nin en büyük duruşma salonu olacak.
 
İlk olarak FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davaları görüleceği  duruşma salonuna tutuklu, hakim ve savcı, izleyici olmak üzere üç ayrı bölümden  giriş yapılacak.
 
Çalışmaların aralıksız sürdüğü inşaatın yıl sonunda tamamlanması  bekleniyor.


 
Kimler yargılanacak?
 
Darbe girişimine ilişkin tutuklanan ve meslekten ihraç edilen eski  Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı  Korgeneral İlhan Talu, Genelkurmay Personel Plan Yönetim Başkanı Tuğgeneral  Mehmet Partigöç, Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli,  Kara Kuvvetleri EDOK Muhabere ve Muhabere Destek EğitimKomutanı Korgeneral Metin  İyidil'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin sanık söz konusu salonda ilk kez  hakim karşısına çıkacak.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270