Öne Çıkanlar haberler elnur bayhan yınca evcimik kara para aşk

Rusya, Türk Akımı için garanti istedi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk Akımı projesinin Avrupa'ya ulaşabilmesi için AB'den garanti istedi.

Rusya, Türk Akımı için garanti istedi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk Akımıhakkında yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nden (AB) gerekli garantilerin alınması durumunda, boru hattı projesini Avrupa'ya ulaştırmaya hazır olduklarını söyledi.
Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya-Avrupa Ticaret Birliği yetkilileriyle bir araya gelen Lavrov, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Rusya arasında projeye ilişkin anlaşmanın imzalandığını hatırlatan Lavrov, "Anlaşma kapsamında inşa edilecek bir hattın da Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması planlanıyor." dedi.

'GÜNEY AKIM BAŞARISIZ OLDU'

Lavrov, Güney Akım projesinin başarısız olduğunu hatırlatarak, "Bu nedenle Avrupa'dan, ancak kağıt üzerinde, resmi garantilerin alınması halinde Türk Akımı projesinde bir hattın Avrupa'ya ulaştırılması söz konusu olabilir. Gerekli garantilerin alınması halinde Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini Avrupa'ya ulaştırmaya hazırız." dedi.
Geçen hafta Brüksel'de düzenlenen AB zirvesine de değinen Lavrov, bu zirvenin sonucunda AB'nin, Rusya ile ilişkilerinde kendi çıkarlarını gözeten mantıklı bir politika geliştirmeyi henüz başaramadığının görüldüğünü savundu.

TARİH VERDİLER

Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün Moskova'da görüştükten sonra, "Son gelişmeler ışığında, Türk Akımı'nda planlanan iki hat için inşaat sürecinin 2019 sonunda tamamlanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz." ifadesini kullanmıştı.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283