Öne Çıkanlar haberi sneijder android 6 haberleşme ios 7

Rusya, AB ve Ukrayna doğalgaz için buluşuyor

Rusya ve Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ile doğalgaz konusunda üçlü bir toplantı yapılması konusunda anlaştı.

Rusya, AB ve Ukrayna doğalgaz için buluşuyor
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Enerji Birliğinden Sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Novak, Sevcovic ile Rusya-AB ve Ukrayna arasında muhtemelen aralık ayında doğalgaz tedariki ile ilgili üçlü toplantı yapma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Kış sezonu için Rusya'dan Ukrayna'ya gönderilecek doğalgazın taraflar arasındaki sözleşme doğrultusunda tedarik edileceğini vurgulayan Novak,

"Ukrayna'dan gereken ödemeler alındığında tekrar doğalgaz tedariki sağlayacağız." ifadesini kullandı.
Novak, Sefcovic ile Türk Akımı ve Kuzey Akım 2 projelerini de ele aldıklarını ve bu konuda yapıcı bir görüşme yaptıklarını işaret ederek, "AB’deki ortaklarımıza bu projelerin ekonomik fizibilitesine yönelik ilave bilgileri sağlamaya hazırız." değerlendirmesinde bulundu.

Sefcovic de Ukrayna'nın doğalgaz ithalatı için Dünya Bankası'ndan 500 milyon dolarlık kredi sağlanması noktasında son aşamaya gelindiğini belirtti.
Avrupa, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'ini, Türkiye ise yaklaşık yüzde 30'unu Ukrayna üzerinden gelen boru hatlarıyla temin ediyor.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270