Öne Çıkanlar haberleri Vefat şeker hastalığı tek bir ameliyat marmara üniversitesi

Nazarbayev'den Türkiye'ye Şanghay desteği

Kazakistan Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği konusundaki fikrini açık bir şekilde belirtti.

Nazarbayev'den Türkiye'ye Şanghay desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, baş başa ve heyetler arası görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Nazarbayev, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'nün bünyesinde olmasını sonuna kadar desteklediğini söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ YATIRIMLARIN TUTARI..

Tüm dünyada kriz varken bile iki ülke ilişkilerinin son derece iyi geliştiğini söyleyen Nazarbayev, şunları kaydetti: “Daha önce Erdoğan ile birlikte stratejik belgeleri kabul ettik ve yaptığımız anlaşmalarla bu kriz karşısındaki dayanıklılığımızı artırdık. İki ülke arasındaki yatırımların genel tutarı 800 milyon dolar tutarında. Eski İpekyolu güzergahı üzerindeki iki büyük devletiz.

"SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM"

Türkiye’nin, Erdoğan’ın, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün bünyesinde olmasını sonuna kadar destekliyorum. Bizler Türkiye’nin alt yapısının nasıl geliştiğini ve teşkilata bulunacağı katkıyı çok iyi biliyoruz. Ayrıca Çin’in başlattığı ve İpekyolu güzergahında yapılan etkinlikler bizim için çok önemli ve bunların birçoğu Türkiye olmadan gerçekleştirilemez. Hazar Denizi boyunca bin 500 kilometrelik bir ulaşım alanı tamamlandı. Bakü limanı genişletilmekte ve bunun üzerinden yapılan birtakım ulaşım projelerimiz aksamadan ilerlemekte.”

ŞANGHAY BEŞLİSİ

Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın 1996 yılında oluşturdukları yapılanma Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. Bu örgüt 2001'de Özbekistan'ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkarttı.

ABD VE AVRUPA BİRLİĞİNE KARŞI..


Dünya petrol üretim ve kullanım pazarının yarısından fazlasını elinde bulunduran ve Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan'ın gözlemci olarak bulunduğu örgüt, ABD'ye ve Avrupa Birliği'ne karşı etkili bir kutup oluşturuyor. 

Anahtar Kelimeler:
DarbeFetö

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283