Öne Çıkanlar kara para aşk gündem ırak kaza yınca evcimik ios 7

Köylüyü işkenceyle öldüren asteğmene 24 yıl sonra hapis cezası geldi

Diyarbakır'da Bismil bölgesinde 24 yıl önce 1992 yılında bir köylüyü döverek öldüren asteğmen Salih Üner, 90larda yargıtayın bozduğu davada ikinci kez yargılandı. Yargılamanın sonucu 20 yıllık hapis cezası alan asteğmene cezai indirim yapılmadı.

Köylüyü işkenceyle öldüren asteğmene 24 yıl sonra hapis cezası geldi

 1992 yılında PKK yandaşı olarak görülen ve terör örgütüne yardım ettiği iddia edilen Abdulkadir Kurt'un da aralarında bulunda bir kaç köylü asker tarafından sorguya alınmış ve konuşmaları için işkenceye başvurulmuş. Asteğmen Salih Üner işkence yöntemine Kurt'un makatına cop sokmakta bulmuş. Kurt b yöntemin ardından hayatını kaybedince işler karıştı. Salih Üner'in cezası geçte olsa kesildi.

Abdulkadir Kurt 19 Nisan 1992 yılında işkenceyle öldürülerek hayata veda etti. Otopsi sonucu dehşet verici olsa da operasyonu süren asker işkence yapmak suretiyle adam öldürmek suçlamasından dava açıldı ancak davanın sonucuna 24 yıl sonra varıldı. 

Yetkisizlik kararlarıyla 1994 yılından beri mahkemeler arasında dolaşan dava son olarak Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 2010 yılında karar bağlanan davada, ‘Rambo' lakabını kullanan sanıklardan Salih Üner, eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Diğer askerler ise beraat etti. Ancak Yargıtay kararı bozarak, dosyayı Diyarbakır'a geri gönderdi.

2013 yılında yeniden görülmeye başlanan davada, Salih Üner'in tutuklanmasına karar verildi. 30 Mayıs 2013'teki duruşmada iddiaları reddeden Salih Üner, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sonraki celsede mahkeme Üner'i, maktulü görevi sırasında, cürümlerini söyletmek amacıyla işkence yapmak suretiyle kastı aşan şekilde öldürmekten 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, tarafların başvurusu üzerine eksik hususlarla karar verildiği gerekçesiyle kararı yeniden bozdu.


Üçüncü kez görülen davada Üner, olayın üzerine yıkılmak istendiğini öne sürdü. Ancak mahkeme olaydan 24 yıl sonra verdiği kararda, Üner'i bir kez daha, aynı suçtan 20 yıl hapse mahkum etti. Sanığın cezasında herhangi bir indirim yapmayan mahkeme, Salih Üner'in ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklanmasına ve tutuklanmasına hükmetti. Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270