Öne Çıkanlar haberleri haber gs Vefat haberler

Korkulan oldu: Haşdi Şabi saldırıya geçti

İran destekli silahlı Şii grup, Musul'un Batı cephesinden Telafer'e doğru saldırmaya başladığını duyurdu.

Korkulan oldu: Haşdi Şabi saldırıya geçti
Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u DAEŞ'den kurtarma operasyonunda, silahlı Şiiler batı cephesinden saldırıya geçti.

Hizbullah Kızıl Tugayları sözcüsü Cafer El Hüseyini, diğer Şii milislerle birlikte Cumartesi günü batı cephesinden Musul'a doğru harekete geçtiklerini söyledi. Hüseyini'nin verdiği bilgiye göre, Sünni Türkmen kenti Telafer'e silahlı güçleri girmeyecek, Telafer boyunca operasyon yapılacak. Sözcü ayrıca İranlı askerlerin kendilerine danışmanlık yaptığını, Irak savaş uçaklarının ise havadan destek verdiklerini belirtti.

Tüm bu açıklamalar, günlerdir gündemde olan en kötü senaryonun gerçekleştiği anlamına geliyor. Türkiye, Haşdi Şâbi milislerinin Telâfer'e girme ihtimâli nedeniyle bir Türkmen katliamı yaşanabileceği uyarısını defalarca yaptı. Telâfer, Irak’taki tek homojen Türkmen bölgesi.

Ankara, Türkmenlere yönelik bir katliamın önlenmesi için gerekli adımları atacağını Iraklı yetkililerle yaptığı her görüşmede dile getirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında "Telafer ve diğer bölgelerde saldırı olursa, yine burada bize yönelik bir tehdit oluşursa burada da tedbir alırız. Onlara yönelik saldırılar olursa elbette biz de buna duyarsız kalmayız" dedi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283