Öne Çıkanlar ios 7 haber android 6 sneijder yınca evcimik

Karadeniz ülkeleri İstanbul'da buluştu

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi İstanbul'da başladı.

Karadeniz ülkeleri İstanbul'da buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğindeki zirvede, ekonomik iş birliği konuları ve kurumsal reform çalışmaları ele alınıyor.

AA'nın "Ev Sahibi Fotoğraf Sağlayıcısı" olduğu KEİ Zirvesine 12 üye ülkenin yanı sıra gözlemci ülkeler ile sektörel diyalog ortağı ülkelerin temsilcileri katılıyor. Üye ülkelerden cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, başbakan, dışişleri bakanı ve bakan yardımcısı düzeyinde katılım var. 

Zirveye 327'si Türk olmak üzere 821 delege katılacak. 494 yabancı delegenin 228'ini Rus vatandaşları oluşturuyor. Zirveyi takip etmek için ise 365'i Türk, 73'ü Rus olmak üzere 522 basın mensubu akredite oldu.

KEİ HAKKINDA

Türkiye'nin girişimleri ile 25 Haziran 1992'de İstanbul Zirvesi sırasında yayımlanan bir deklarasyonla kurulan KEİ'nin Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 12 üyesi bulunuyor.

Türkiye, KEİ'nin kurucu üyeleri arasında yer almanın yanı sıra kuruluşundan beri örgütün bölgede ve uluslararası alanda etkinliğinin ve öneminin artırılması, üye ülkeler arasında güçlü iş birliği imkanlarının oluşturulması, ekonomik iş birliği yoluyla hassas siyasi ilişkilere sahip üye ülkeler arasında diyalog kanallarının tesis edilmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270