Öne Çıkanlar android 6 gülşah alkoçlar haberleri manisa alanyaspor antalyaspor maçı

İlk ihracat treni Ankara’dan uğurlandı

Türkiye’nin ilk ihracat treni, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunan Sanayi İstasyonu’ndan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in katıldığı törenle Mersin Limanı’na uğurlandı.

İlk ihracat treni Ankara’dan uğurlandı

Cezayir'e ihraç edilmek üzere Termikel firmasına ait elektrikli ev aletleri yüklü 37 vagondan oluşan ilk konteyner treni, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunan Sanayi İstasyonu'ndan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in katıldığı törenle Mersin Limanı'na uğurlandı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı konuşmasında, Ankara 1. OSB'nin Başkent'in ilk, Türkiye'nin de örnek sanayi bölgelerinden biri olduğunu söyledi.
Türkiye'nin ihracatla büyüdüğü bir ortamda gerçekleştirilen bu ihracatın önemli olduğunu belirten Çağlayan, "Bu sadece Mersin'e 37 konteynerin gitmesi projesi değil, Ankara'nın denizle bağlantı projesidir" ifadesini kullandı.
Türkiye'nin ihracatla büyümeyi öğrendiğini ifade eden Çağlayan, son iki çeyrekte yaşanan büyümenin, ihracatın katkısıyla olduğunu söyledi.
Bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa'daki bazı ülke ekonomilerinin daraldığı bir ortamda Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 3,2 gibi önemli bir büyüme oranı yakaladığını kaydeden Çağlayan, "Bu büyümenin dinamosu 5,5 puanlık katkı ile ihracat oldu. Şimdi görüyorum ki; 2023 hedefimizi son derece doğru bir hedef, 2023 hedefine ulaşmak noktasında Allah'ın izniyle hiç kimse bize engel olamayacak" diye konuştu.

Türkiye'nin 9-10 yıl önce sadece 36 milyar dolarlık ihracat yaptığını hatırlatan Çağlayan, 2011 yılında ihracatın 135 milyar dolara ulaştığını, bu yılın ilk 8 ayında da 100 milyar dolara yaklaştığını anımsattı. Çağlayan; Türkiye Orta Vadeli Program'da (OVP) 2012 için belirlenen 148,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacaktır. Enflasyon ve istihdam konusunda yaşanan gelişmeler Türkiye'nin ne kadar doğru yolda olduğunu gösterir dedi.
Törene ASO yönetim kurulu üyeleri ve sanayiciler, çalışanlar katılım sağladı. Sanayi ve İşadamları arasında Osmanlı Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Erol GÖKMEN, Hidrolift Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SARI, UK Investment Group Yönetim Kurulu Başkanı Ümit KAYA göze çarpanlar arasındaydı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270