Öne Çıkanlar haberleri haber gs haberler Vefat

İhanet eden anında tespit edilecek!

Türk Hava Kuvvetleri ile NATO yeni geliştirilecek kriptolu bir sistem ile haberleşmeye başlayacak.

İhanet eden anında tespit edilecek!
Milletin parasıyla alınan uçak ve helikopterlerle, millete bomba yağdıran FETÖ'nün ihanet kadrolarının, DAEŞ, PKK, PYD ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle yıllardır işbirliği içinde hareket ettiğini ortaya koyan, bilgi, belge ve itiraflar, özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın güvenlik konseptinin sil baştan yenilenmesini gündeme getirdi. Bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığı ile ortak çalışma başlatan hükümet, özellikle hava operasyonlarına ilişkin "çok gizli" bilgi ve koordinatların paylaşıldığı iletişim sistemini değiştirme kararı aldı.

SIZMALAR ENGELLENECEK

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile NATO birimleri arasındaki iletişimde, maksimum güvenlikli yeni kripto sistemi devreye girecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın öncülüğünde yürütülecek çalışmanın ardından kullanıma girecek olan yeni sistemle, terör örgütlerine yönelik yurtiçi ve sınır ötesi hava operasyonlarında, olası ihanet girişimlerinin ve gizli bilgilere dışarıdan ulaşımın önü kesilecek. Proje, "gizlilik" dereceli tüm iletişimlerinde kullanılacak. Böylece, çok önemli bilgilerin paylaşımında en üst seviyede güvenlik sağlanacak. Az kişiye özel şifreler Az sayıda personelin özel şifrelerle görev yapacağı sistem olası ihanet girişimlerini engelleyecek. NATO’dan gelen ya da NATO’ya gönderilen bilgiyi sadece yetki verilen kişi görebilecek. 

TSK'nın terör örgütlerine yönelik sınır ötesi operasyonları öncesi, NATO ile paylaşılan bilgilendirmelerde de, kriptolu iletişim sistemi kullanılacak. Olası bir bilgi sızması durumunda bunun faili rahatça anlaşılabilecek. Maksimum önlem NATO birimleri de sistemin Türkiye ayağında sağlanacak maksimum güvenliğe paralel önlem alacak. TSK'dan tasfiye edilen FETÖ kadrolarının, başta PKK ve DAEŞ olmak üzere terör örgütlerine yönelik hava operasyonlarına ilişkin istihbarat bilgilerini ve operasyona katılacak uçakların uçuş koordinatlarını terör örgütlerine önceden haber verdikleri ortaya çıkmıştı.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283