Öne Çıkanlar haberleri haber haberi kayseri erciyes acil aşk aranıyor

Hizbullah Rus heyeti bölgeye almadı

Barada Vadisi'ni kuşatan Hizbullah güçleri, bölgeye girmek isteyen Rus heyete izin vermedi

Hizbullah Rus heyeti bölgeye almadı
Suriye'de başkent Şam'ın batı kırsalındaki Barada Vadisi'ni kuşatan Hizbullah milisleri, bölgeye girmek isteyen Rus heyete engel oldu. 
 
AA muhabirinin, Barada Vadisi'ndeki kaynaklardan edindiği bilgiye  göre, bölge sakinleri Rus yetkililer ile temasa geçerek, bölgedeki durumun  ve  ateşkesin uygulanıp uygulanmadığının tespiti için davette bulundu.

RUS HEYET ŞAM'A GERİ DÖNDÜ
 
Başkent Şam'ın ana içme suyu kaynaklarından Ayn el-Fica'nın onarımının  başlaması için teknik ekip ile Barada Vadisi'ne doğru yola çıkan, aralarında 4  Rus subayın da bulunduğu heyet, muhaliflerin kontrolündeki kontrol noktasında  beklemeye başladı. Hizbullah güçleri, heyettekileri ve beraberindekileri Deyr  Kanun'daki kontrol noktasında durdurdu. Bölgeye girmesine izin verilmeyen heyet  Şam'a döndü.
Öte yandan, Esed rejimi ile Hizbullah'ın bölgeye yönelik saldırıları  bugün de devam etti. Suriye ordusuna ait askeri helikopterler gün içerisinde  Barada Vadisi'ndeki köyleri varil bombasıyla vurdu.

23 ARALIK'TAN BU YANA 30 SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ

Rejim ve Hizbullah milislerinin havadan ve karadan yoğun saldırılarına  maruz kalan Barada Vadisi'nde 23 Aralık'tan beri 30'ün üzerinde sivil yaşamını  yitirdi.
 
Beşşar Esed rejimi ve Hizbullah, Halep'in merkezini tamamen ele  geçirdikten sonra, saldırılarını temmuz ayında kuşatma altına aldığı Barada  Vadisi'ne yoğunlaştırmıştı. Suriye'de çatışan taraflar arasında Türkiye ve  Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan ve 30 Aralık'ta yürürlüğe giren ateşkesin en  fazla ihlal edildiği nokta bu bölge olmuştu.
 
BARADA VADİSİ'NİN KONUMU
 
Barada Vadisi, Şam'ın merkezine 16 kilometre, Lübnan sınırına 12  kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ülkenin farklı bölgelerindeki çatışmalardan  kaçanların da aralarında bulunduğu 80-100 bin Suriyeliyi barındıran bölgenin  meskun kısmı 12 kilometrekarelik alanı oluşturuyor.
 
Hizbullah ve Suriye ordusu, bölgedeki su kaynaklarının kontrolünü ele  geçirmek için Barada Vadisi'ni temmuz ayı sonunda kuşatma altına almış, tüm giriş  çıkışları kapatmıştı.
 
Etrafı yüksek dağlarla çevrili Barada Vadisi'nde bulunan Suk Vadi  Barada, Kafr el-Avamid, Hüseyniye, Deyr Kanun, Kefr ez-Zeyt, Ayn el-Hadra,  Besime, Deyr Makran, Ayn el-Fica ve Afra köylerini muhalifler kontrol ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283