Öne Çıkanlar kürt partisi kürdistan ohal orucu bozar mı kobani

Gülen’den Erdoğan’ın "Dön" Çağrısına Yanıt

Türkiye’deki gelişmelerle ilgili Financial Times’ta bir yazı kaleme alan Gülen, ABD’de ruhani inzivasını sürdüreceğini belirtti.

Gülen’den Erdoğan’ın

Türkiye'deki gelişmelerle ilgili Financial Times'ta bir yazı kaleme alan Gülen, ABD'de ruhani inzivasını sürdüreceğini belirtti.
Fethullah Gülen, Londra merkezli finans dünyası gazetesi Financial Times'a, Türkiye'de süregelmekte olan olaylara ilişkin bir köşe yazısı yazdı. Erdoğan'ın 'Ülkeye dön" çağrısına da cevap veren Gülen, ABD'de ruhani inzivasını sürdüreceğini, herhangi bir politik partiyi desteklemekten de kaçınacağını belirtti.

HÜKÜMETE AĞIR ELEŞTİRİ

'Türkiye'nin demokrasini koruması için yeni bir anayasaya ihtiyacı var' başlıklı yazıda, AK Parti Hükümetine ağır eleştiriler yönelten Fethullah Gülen, yazısında "Hükümetin yönetim kadrosundaki küçük bir grup ülkenin ilerlemesini haraca bağlıyor" görüşüne yer verdi. Türkiye'de, hükümete güvenenlerin desteklerinin çarçur edildiğini belirten Gülen, bu desteğin ve Ab üyeliği fırsatının yitirildiğini belirtti.
Politikada bir zamanlar orduda olan güç etkisinin kırıldığını ancak bugün o gücün sivil yöneticilerin egemenliğine teslim edildiğini savunan Fethullah Gülen, yazısında yargı organlarına ve internete yönelik yeni düzenlemeleri de eleştirdi.
"DEMOKRASİ, İSLAM YÖNETİM İLKELERİ İLE ÇAKIŞMAZ"
Türk hükümetinin ülke içinde dışında güven ve saygınlığını yeniden kazanmasının uluslararası insan hakları kurallarına, hukukun üstünlüğüne ve sorumlu hükümet ilkelerine bağlı kalmasıyla olabileceğini savunan Fethullah Gülen, "Bu taahhütlerin içinde sivillerin biçimlendireceği, yeni, demokratik bir anayasa da yer almalı. Demokrasi İslami yönetim ilkeleri ile çakışmaz. Nitekim yaşam ve din özgürlüğünün korunması gibi İslam'ın ahlaki hedefleri, demokrasi aracılığıyla, halka hizmet olarak sunulabilir" dedi.
"DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN VAZGEÇİLEMEZ"
Düşünce ve ifade özgürlüklerinin demokrasinin vazgeçilemez ögeleri olduğunu da belirten Fethullah Gülen, Türkiye'de şeffaflık ve medya özgürlüğünün düşük standartlarının da hayal kırıklığı yarattığını vurguladı. Gülen yazısında şu görüşlere yer verdi:
"Olgun insanlar eleştiriye açık olur ki eleştiri yerindeyse bu da kendilerini geliştirmelerine yarar. Ancak, gereksiz tansiyon yükselmelerinden kaçınmak için de kişiler yerine yanlış düşünceleri eleştirmek gerekir."
Hizmet Hareketinin, herkese eşit fırsat yaratmak için 1970'lerden bu yana çaba harcadığını kaydeden Fethullah Gülen, hareketin ülkenin yönetiminde ayrıcalıklı bir güç elde etmek amacında olmadığını belirtti.
ERDOĞAN'IN "DÖN" ÇAĞRISINA YANIT
Yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ülkeye dön" çağrısına da cevap veren Gülen, ABD'de ruhani inzivasını sürdüreceğini belirtti. Türkiye'de, demokrasinin oturması ve içinde bulunduğu olumsuz durumlardan kurtulması için dua ettiğini dile getiren Fethullah Gülen, temel demokratik ilkelerin kabul edilmesiyle Türkiye'nin bölge ve dünya için esin kaynağı yaratacak bir örnek olacağını söyledi.

"BUGÜNE KADAR HERHANGİ BİR PARTİYİ DESTEKLEMEDİM, BUGÜNDEN SONRA DA DESTEKLEMEYECEĞİM"

Din için siyasi iktidar peşinde koşmanın İslam'ın özüne aykırı olduğunu belirterek,"Din ile siyaset karışırsa her ikisi de zor duruma düşer, özellikle de din" diyen Gülen "hiçbir zaman herhangi bir siyasi partiyi ya da adayı desteklemediğini ve gelecekte de desteklemeyeceğini" kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
GsMelih Gökçekırak Kaza

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270