Öne Çıkanlar haberleri haber ios 7 android 6 haberi

Gülen cemaatine sert önlemler yolda

Tüm Türkiye’nin hatta dünyanın merakla beklediği 30 Mart yerel seçim sonuçları İngiliz basınında geniş yer buldu. İngiliz basınının önde gelen isimlerinden Financial Times seçimin ardından Gülen cemaatine sert önlemlerin geleceğini yazdı.

Gülen cemaatine sert önlemler yolda

Tüm Türkiye'nin hatta dünyanın merakla beklediği 30 Mart yerel seçim sonuçları İngiliz basınında geniş yer buldu. İngiliz basınının önde gelen isimlerinden Financial Times seçimin ardından Gülen cemaatine sert önlemlerin geleceğini yazdı.Financial Times'taki haberin başlığı, "Erdoğan seçimlerde zaferini ilan etti".gazetenin İstanbul'daki muhabiri Daniel Dombey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zafer ilanının, düşmanlarına karşı kısa sürede sıkı önlem alacağı izlenimi uyandırdığını söylüyor.
"ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞINA HAZIRLANIYOR"
Daniel Dombey, Erdoğan'ın düşmanlarını yolsuzluk soruşturmasının ve bir dizi gizli bilginin sızdırılmasıyla suçladığını hatırlatıyor.Dombey'nin dikkat çektiği bir diğer nokta da, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığına hazır olabileceğinin sinyalini vermesi.
"GÜLEN CEMMATİNE KARŞI HAREKETE GEÇECEK"
Financial Times'a göre Erdoğan, Gülen Cemaati'nin mensuplarına karşı yakında harekete geçeceğinin sinyalini şu sözlerle verdi: "Kaçanlar kaçtı. Bazıları yarın da kaçabilir ha...Bundan sonra, dedim ya, inlerine gireceğiz. Hesabını bunun ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler."
Yine Financial Times'a göre, Erdoğan'ın zafer konuşmasında, Cumhurbaşkanlığına aday olabileceğinin sinyali ise şu sözlerde saklı: "Bundan sonra da bu can, bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirse Allah'ın izniyle ona sadakatle sahip çıkmaya çalışacağız."
Daily Telegraph haberinin başlığında "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zaferini ilan etti" derken, Times "Krizlerin sarstığı Erdoğan seçim zaferini ilan etti" demiş haberinin başlığında.
'AKP önemli bir zafer kazandı' Guardian ise seçimden önce "güç durumda" olduğunu hatırlattığı Başbakan Erdoğan'ın hakkındaki ciddi suçlamaları püskürtmüş göründüğünü belirtiyor.
Gazete Türkiye'deki yerel seçimlerin Başbakan Erdoğan'ın popülaritesini ölçen bir barometre olarak görüldüğünü, AKP'nin ise önemli bir zafer kazandığını vurgulamış.
Guardian'a göre Erdoğan muhtemelen seçimler sonrası güç mücadelesinde daha da fazla hakimiyet sağlamaya çalışacak.
"SERT BİR HESAPLAŞMA DÖNEMİ"
Gazetenin haberinde şu satırlar da yer almış: "Seçimlerdeki başarısı Erdoğan'ı ağustos ayında cumhurbaşkanı adayı olması yolunda cesaretlendirecektir. Bazıları bu başarının otoriter eğilimleri artırmasından, siyasetteki ve devlet kurumlarındaki muhaliflere karşı sert bir hesaplaşma döneminin müjdecisi olmasından korkuyor."
(BBC Türkçe)

Anahtar Kelimeler:
ırak Kaza

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283