Öne Çıkanlar kara para aşk android 6 ios 7 haber haberleri

Geçici cumhurbaşkanı yemin ett

Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, yemin ederek ülkenin Geçici Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Geçici cumhurbaşkanı yemin ett

Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, yemin ederek ülkenin Geçici Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.
Mısır'da askeri darbeyle indirilen Muhammed Mursi'nin yerine atanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, yemin ederek ülkenin Geçici Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Mansur, gelecek seçimlere kadar geçici cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek.
DEVLET TV'Sİ CANLI YAYINLADI
Adli Mansur, yemin töreninde bir konuşma yaparken, tören devlet televizyonu tarafından canlı yayınlandı. Mansur konuşmasında ülkedeki son olaylara değindi. Mursi karşıtı protestocuları öven Mansur, "Sizler tüm Mısırlıları birleştirdiniz" dedi.
"NİYETİMİZ HALKIN YOLUNDAN GİTMEK"
Mansur yemin töreni sırasında yaptığı konuşmada, "Mısır halkı, artık yeni bir ruh taşıyor. Onlar Mısır'ın yüceliği ve onurunu geleceğe taşıyacak. Niyetimiz halkın yolundan gitmek ve insanların adalet içinde yaşamasını sağlamak" dedi.
"CUMHURBAŞKANLIĞI KURUMUNA İHANET ETMEYECEĞİZ"
Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde halkın gerçek iradesinin ortaya çıkmasını beklediğini belirten Mansur, şunları söyledi:
"Cumhurbaşkanlığı kurumuna ihanet etmeyeceğiz. Bir nesilden diğerine aktarılan tek bir bayrak taşıyacağız. Mısır gençlerini, kadınlarını ve tüm halkı selamlıyoruz. Bu halk, devrimin öncülüğünü yaptı ve hedeflerine ulaşmasını sağladı. Silahlı kuvvetlerimizi ve bağımsızlık için çalışan yargı sistemimizi de selamlıyoruz. Yargı bağımsızlığına uzanan eller engelledi. Gücün halkta olduğunu ve halkı koruması gerektiğini anlayan polislerimizi de selamlıyoruz" dedi.
Konuşmasında Mısır medyasına yer veren Mansur, "Medya, ülkenin yaşadığı sorunları halkın önüne serdi. Bir önceki yönetimin yanlış uygulamalarını ortaya çıkardı ve bu tarihi günün meydana gelmesini sağladı" diye konuştu.
MUHAMMED ADLİ MANSUR KİMDİR
1945 yılında dünyaya gelen Mansur, Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1967'de mezun oldu. 1960-1970 yılları arasında aynı fakültede Kamu Hukuku ve İdari Bilimler alanında yüsek lisans yaptı.
Mansur, 1984'te Danıştay'a müsteşar olarak atandı ve 1992'ye kadar çalıştı. 1983-1990 yılları arasında Suudi Arabistan'a Ticaret Bakanlığı Hukuk Müsteşarı olarak tayin edilen Muhammed Mansur, 1990-1992 yıllarında Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği'nde müsteşar olarak görev yaptı.
1992'de Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak atanarak Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahir el-Buhayri'nin 30 Haziran'da görev süresinin bitmesi nedeniyle 19 Mayıs 2013'te Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun onayıyla başkan seçildi. Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak bu sabah yemin etti.
Adli Mansur, eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat'ın, suikasta uğramasının ardından dönemin Meclis Başkanı Sufi Ebu Talib'ten sonra geçici cumhurbaşkanlığına getirilen ikinci isim oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283