Öne Çıkanlar melih gökçek ios 7 haber kurt seyit haberler

Esed’in oyunu tutmadı!

Suriye’de kaçırılan Türk kameraman Suriye devlet televizyonuna çıkarıldı. Terörist olarak tanıtılan Cüneyt Ünal, kendisine zorla ezberletilen itiraf metnini okudu. Ünal’ın fotoğrafında da photoshop hilesi olduğu ortaya çıktı.

Esed’in oyunu tutmadı!

Suriye'de kaçırılan Türk kameraman Suriye devlet televizyonuna çıkarıldı. Terörist olarak tanıtılan Cüneyt Ünal, kendisine zorla ezberletilen itiraf metnini okudu. Ünal'ın fotoğrafında da photoshop hilesi olduğu ortaya çıktı.
Suriye'de 1 hafta önce Esad rejimine sadık askerler tarafından kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın ilk görüntüleri yayınlandı. Suriye Devlet Televizyonu, her iki gözünde morluklar bulunan, açık bir şekilde korktuğu gözlenen eski TRT kameramanının 'itiraflarını' yayınladı. Kendisine ezberletilen metni okuyan ve zaman zaman yer isimlerini hatırlamakta zorlanan Ünal, görüntülerde Suriye'ye giriş sürecini anlattı. Oldukça bitkin görünen Ünal, Kilis üzerinden girdiği Suriye'de silahlı muhaliflerle birlikte hareket ettiğini söyledi.
Yaklaşık 1.5 dakikalık konuşmasında defalarca kendisinin birlikte olduğu kişilerin 'silahlı' olduğunu söylemek zorunda bırakılan Türk gazeteci, Suriye televizyonu tarafından 'terörist' olarak tanıtıldı. ABD merkezli El Hurra televizyonu için çalışan Ünal, Halep'in Meydan caddesinde yaşanan çatışmanın ardından Suriye güvenlik güçlerince gözaltına alındığını söyledi.
Video süresince son derece gergin görünen ve sık sık kekeleyen Cüneyt Ünal, şunları söyledi: "Adım Cüneyt Ünal. İstanbul'dan Hatay'a uçakla geldim. Hatay'dan Kilis'e arabayla geçtim. Kilis'ten Azaz Köyüne yanımdaki silahlı grupla birlikte geçtim. Yanımdaki gruptakilerin hepsinin elinde silah vardı. Silahlı grupların içinde Çeçen, Libyalı, Katarlı, Suudi Arabistanlılar vardı. Azaz'dan sonra Mahri Tarafat bölgesine geçtim. Daha sonra bu grupla birlikte Halep'e geçtik. Halep'te Tevhid Liva grubu ile buluştuk. Onlar da silahlıydı. Onlar da bizimle birlikte, Sahur Süleyman Halebi'nde yine yanımızda Çeçen, Libyalı, Suudi Arabistan, Katarlı silahlı gruplar vardı. Onlarla birlikte daha sonra Meydan Caddesi'nde Suriyeli askerler ve jandarmalarla silahlı çatışma yaşandı ve beni tutup buraya getirdiler, silahlı grubun yanından."
"İLK İZLEDİĞİMDE ANLADIM"
Cüneyt Ünal'ın eşi Nuran Ünal Suriye devlet televizyonunda yayınlanan görüntüler için de şöyle konuştu:
"Dün akşamki görüntülerini görünce hiç olmazsa yaşıyor olduğun biliyorum. Biraz daha iyiyim o yönden. Onun sesini duyduktan sonra tabii ki endişelerim çok aza indi, ama hala daha endişelerim var. O buraya gelinceye kadar da devam edecek. Görüntülerin baskı altında yapıldığını ilk izlediğim esnada anladım. Çünkü Cüneyt'in oradaki psikolojisini de düşünüyorum. Cüneyt'in konuşma tarzı bir kere o değil. Artı konuşurken, birkaç çete isminden bahsediyor. Bunların da tam telaffuzunu yapamıyor. Çünkü adam bilmiyor. Bunlar hep ezberletilmiş şeyler. Orada bir fotoğrafı var. Onun da fotomontaj olduğunu biliyorum. Cüneyt sadece işini yapıyor. Öyle bir fotoğrafı yok. Bunların hepsi onlar tarafından yapılan bir propaganda diye düşünüyorum. Eşim şu anda siz de görüntüleri izlediniz gözlerinde morluklar var. Bu şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Bunun da bir baskı altında bir açıklama olduğunu gösteriyor. Cüneyt bir karıncayı bile incitemez ki. Her taraftan bunu sorabilirsiniz. Cüneyt sadece işini yapan mesleğini çok seven bir kameraman, haberci, gazeteci."
DAVUTOĞLU'NDAN SERT TEPKİ
Bir anda silahlı militan mı oldu?
Görüntülerin yayınlanması Ankara'da büyük rahatsızlık yarattı.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Halep'te kaçırılan Türk gazeteci Ünal'ın sağlık durumundan Suriye hükümetinin sorumlu olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
"Kameraman kardeşimizle iletişim koptuğu andan itibaren yakından ilgilendik. Bir kere önce üzücü bir haber gelmişti, elhamdülillah sağ, sıhhati iyi. Ancak görüntülere bakınca fark edeceğiniz gibi dikte edilmiş bir açıklama yapılıyor gibi görünüyor. Bu daha önce de ortaya konmuş bir senaryo. Hatırlarsınız, daha önce iki gazeteci kardeşimiz kaçırıldığında da uzun süre bunların Türk istihbaratınını elemanları olduğu iddia edildi. Birçok başka misyonlarla orada bulundukları. Halbuki gazetecilik görevlerini yapıyorlardı ve geri döndükten sonra da gazetecilik görevlerine devam eden kardeşlerimizdi bunlar. Şimdi de bir kameraman arkadaşımız Suriye'ye gitmiş. Daha önce de hep gazetecilik yapmış bir kameraman bir anda silahlı militana dönüşebilir mi? Yaklaşımın hatası burada. Rejim; kameramanı, muhalifi terörist ilan eder. Bu iddiaları ciddiye almıyoruz, ama sağlığından birinci derecede Suriye sorumludur. Türk ve uluslararası medya kuruluşlarına ve köşe yazarlarına sesleniyorum. Gazeteciliğe saygınız varsa hep beraber Cüneyt kardeşimizin kurtulması için çalışalım."
'Bu kare photoshop'
Ayrıca görüntüler sırasında iki kez Ünal'ın elinde roketatarla çekilmiş fotoğrafı da ekranlara getirildi. Ancak Ünal'ın arkadaşları bu pozun photoshop marifetiyle yapıldığını ve fotoğraf büyütüldüğünde el ve yüz arasında renk farklılıklarının ortaya çıktığını söylüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283