Öne Çıkanlar haber haberleri haberi haberler sneijder

Dünyadan Hollanda'ya tepkiler sürüyor!

Irak, Mısır, Tunus, Sudan, Karadağ ile Moritanyalı siyasiler, Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'ya yönelik skandal tavrını kınadı.

Dünyadan Hollanda'ya tepkiler sürüyor!
Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik engellemelerinin totaliter rejimlerin davranışı olduğunu belirtti.
Twitter hesabından açıklamada bulunan Haşimi, "Türk hükümetinin anayasal değişiklikleri halka anlatma amacıyla yürüttüğü çalışmalar demokratiktir. Bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan baskılar ise ancak totaliter rejimlerin davranışlarıyla açıklanabilir." ifadesini kullandı.

"Hollanda ile yaşanan diplomatik krizde Türkiye'nin yanındayız"

Mısır'da Devrimin Yarını Partisi Lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Eymen Nur da "Hollanda'nın kabul edilemez bu davranışı, Batı ile ABD'yi kasıp kavuran siyasi ve entelektüel radikalizmi gösteriyor ve genel olarak Müslümanlara özelde ise Araplara yönelik nefreti ortaya koyuyor." dedi.

Tunus'taki siyasi parti temsilcileri ve toplum önderlerinden Hollanda'ya kınama

Tunus İrade Partisi Genel Sekreti Adnan Mansar, yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı'nın uçağına iniş izni verilmemesinin kışkırtıcı ve aşırı saldırganca bir karar olduğunu belirterek, "Bunlar, Türkiye'deki referandum ya da özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede yaşanan gelişmelere karşı Hollanda'nın ortaya koyduğu tavrı açıklıyor." değerlendirmesinde bulundu.
Nahda Hareketi Parlamento Grup Başkanı Nureddin Bahiri de "Uluslararası ilişkilere kanunlar, anlaşmalar ve karşılıklı saygıyı gerektiren gelenekler hakimdir. Hollanda'nın davranışı ise bu geleneklere zarar vermiştir." dedi.

Karadağ İslam Birliği Başkanı: Hollanda'nın tavrı insanlık dışı ve medeniyetsiz

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda hükümetinin  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya gösterdiği tavrı şaşkınlık ve hayretle karşıladığını belirterek, "Sadece engellemek de değil, ülkeden sınır dışı ettiler. Akıllara hemen Hollanda'nın Srebrenitsa'daki Müslümanlara yapılan soykırımdaki ipoteği geliyor. Hollandalı askerler, Birleşmiş Milletler'in (BM) koruması altında olan bölgedeki sivilleri korumakla yükümlüydü." dedi.

'Hollanda'nın tavrı gerekçesi olmayan düşmanca bir adım'

Sudan Alimler Heyeti Başkanı Muhammed Osman Salih, Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'ya yönelik skandal tavrını, "gerekçesi olmayan düşmanca bir adım" olarak nitelendirdi.

Moritanyalı siyasiler ve uzmanlardan Hollanda'nın skandal tavrına eleştiri

Moritanya'daki 14 siyasi partiyi çatısı altında toplayan Ulusal Demokratik ve Birlik Forumu yöneticilerinden Ec Veled Eddi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'nın skandal tutumunu, "Türkiye'nin kalkınmasının önüne geçmek için yapılan tuhaf bir engelleme" olarak nitelendirdi. 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283