Öne Çıkanlar polis yaş sınırı öldü KPSS sınav giriş belgesi al 24 kasım altın fiyatı kurt seyit

Döve döve alkol testi!

’Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı büyük bir skandal’

Döve döve alkol testi!

Emniyet Genel Müdürlüğü, alkol kontrollerinde ölçüm yaptırmayı reddeden sürücülerin sağlık kuruluşunda da ölçüm yaptırmaması ya da kan vermeyerek direnmesi durumunda zor kullanılacağını açıkladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Trafikte rızasız alkol testi yapılamaz tartışmasıyla ilgili yaptığı açıklama tartışma yarattı. Geçtiğimiz günlerde, Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, alkol testi uygulamasında mevzuatta boşluk olduğunu açıklamış ve polisin sürücünün rızası olmadan nefes ve kan yoluyla alkol testi yaptıramayacağını söylemişti. Emniyet Genel Müdürlüğü ise bu iddiayla ilgili yaptığı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: Sürücünün trafik zabıtasına ölçüm yaptırmaması nedeniyle götürüldüğü sağlık kuruluşunda, alkol ölçüm cihazına üflememesi veya kan vermemesi, polise direniş göstermesi durumunda, 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda yer alan 'Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla zor kullanmaya yetkilidir' hükmü gereğince, şahsın mukavemetini kıracak ölçüde zor kullanılabilmekte, şahıs hakkında da adli işlem yapılarak cumhuriyet başsavcılıklarına sevk edilmektedir.
PROF. ALKAN: SKANDAL

İSTANBUL Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Alkan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasını Skandal olarak değerlendirdi. Alkan, Bu açıklama, Anayasa'mızın ihlalidir. Çünkü Anayasa'ya göre kişiler kendi aleyhlerine delil vermeye zorlanamaz. Kaldı ki, zor kullanarak toplanacak delil de 'hukuka aykırı delil' olacaktır ve kişi hakkında da hiçbir suçlamaya dayanak teşkil etmeyecektir. Batı'da böyle durumlarda ehliyete elkonuluyor, bizde de zaten araç bağlanıyor dedi. HABERTÜRK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283