Öne Çıkanlar android 6 yınca evcimik haberi gs ios 7

Başbakan .Erdoğan: ’Söyleyemediklerim var’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin merak ettiği konular hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın özellikle terör ve tutuklu komutanlar hakkında söyledikleri ses getirecek cinsten.

Başbakan .Erdoğan: ’Söyleyemediklerim var’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin merak ettiği konular hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın özellikle terör ve tutuklu komutanlar hakkında söyledikleri ses getirecek cinsten.
Kiev'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Afyon'daki mühimmat patlaması ile igili Merak saikiyle ele alınan bir el bombasının patlaması ihtimali üzerinde duruluyor dedi.
Başbakan Erdoğan, Afyonkarahisar'daki patlamadan Şemdinli'deki terör olaylarına, BDP'nin tutumundan AK Parti'nin 30 Eylül'de yapılacak kongresine kadar birçok konuda detaylı açıklamalar yaptı. Milliyet gazetesinden Fikret Bila'nın köşesinden okuyucularına aktardığı röportaj da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun o sözleri de soruldu. İşte o rörpotaj:
KİEV-UKRAYNA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'dan geldiği Ukrayna'nın başkenti Kiev'de beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den aldığı bilgilere göre, Afyon'da mühimmat deposundaki patlamanın merak nedeniyle bir askerin el bombasını patlatmış olmasından kaynaklandığı kanaatinin çok yüksek olduğunu belirtti. Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun sabotaja dönük açıklamalarını da ağır dille eleştirdi.
Erdoğan'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
* Afyon'daki patlamayla ilgili CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun sabotaj iddialarına yanıtlar verdiniz. Patlamayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı size bir ön rapor sundu mu? Patlamanın nedeni hakkında bilgilendirildiniz mi?
Samimi olarak bildiklerimi, duygularımı paylaşacağım. Bizzat işin içinde olan, yaşayanların söyledikleri ile işin içinde olmayanların söylediği, yazdığı birbirinden çok farklı. Olayla ilgili şahit olarak dinlenebilecek insan yok, şahit konumunda olacaklar şehit. Buradaki konu, el bombası. Bana bizzat Genelkurmay Başkanı anlattı. Üç çeşit el bombası var. Bunların ikisi MKE üretimi yerli yapım, diğeri Almanya'dan ithal. MKE yapımı bombalarda fünyeler ve bombalar aynı sandık içinde ama ayrıdır. Almanlarınki ise, fünye ile el bombası bütündür. Serçe parmağı halkaya takılarak kullanılanlar var. Kavranarak kullanılanlar var. Şimdi burada tahminler döndürülüyor. Ya merak saikiyle ele alınan bir el bombasının patlaması ihtimali üzerinde duruyorlar ki, daha çok Almanlardan ithal edilenin üzerinde duruluyor. El bombasının patlamasıyla süreklilik arz eden patlamalar meydana geliyor. Bu, Genelkurmay Başkanımız ve arkadaşlarının deneyimleri ile ve teknik ekipleriyle vardıkları noktadır. Şu anda 4 askeri personel farklı yerlere tayin edildi. Bazı köşe yazarları diyor ki, 'bunlar niye açığa alınmadı?' TSK'da personelin açığa alınması diye bir şey yoktur. TSK, 657'ye tabi değildir. Açığa alma yoktur. Bu tür atamalarla yer değiştirilir. Nereye kadar? Askeri yargı kararını verene kadar. Karar neyse atılacaksa atılır, ne yapılacağına karar verilir.
* Alman menşeli bombaların 70 yıllık olduğu söylenmişti?
Hayır, öyle değil. Hâlâ üretilen daha yeni bombalar. MKE de çok eskiden beri el bombası üretiyor ama hâlâ üretmeye devam ediyor.
* Afyon'daki patlamayı üstlenen bir terör örgütü oldu mu?
Şu anda yok. Ama bunu fırsata çevirmek isteyen terör örgütleri olabilir. Velev ki üstlenseler dahi ona da aldanmamak gerekir.
* Patlama sırasında deponun içerisinde olan personel, deneyimli personel miydi?
Küçük depoların büyük depolarda toplanması Işık Paşa zamanında atılmış bir adım. Susurluk buraya taşınıyor. Aslında gece çalışmak yasak. Ama az kalmış sandıkları bitirelim, istifleyelim sakiyle çalışma sürüyor. Kamyon farları altında çalışma onu gösteriyor. Aslında çalışmamaları gerekiyordu.
* Genelkurmay Başkanı Org. Özel'e dönük yıpratma kampanyasından söz ettiniz. Özel paşa, neden hedef alınıyor?
Bazı köşe yazarlarının yazılarına baktığımızda hükümete yalakalıktan bahsediyorlar, kabiliyetinin olmadığından bahsediyorlar, bunlar çok çok gayri ciddi yaklaşım tarzları. 10 yıllık başbakanlığım dönemimde biz hiçbir atamada kalkıp da, 'şunu atlayalım da bir başkasını getirelim' demedik. Işık Paşa, istifa etmemiş olsaydı bugün Necdet Paşa burada olmayacaktı. Işık Paşa ile diğer generaller istifa etti. Genelkurmay Başkanlığı için elimizde kalan en kıdemli tek isim olarak Necdet Paşa'yı getirmemiz gerekti. Bu insan, 45 senedir TSK çatısı altında görev yapan biri.
'Buraya uymayan, yakışmayan Başbakan'ın da iktidar partisinin de yalakasıdır' ifadesini kullanmak hangi dille izah edilebilir? Bunu neye yakıştıracağız? Bu ordu bizim ordumuz. Terörle mücadele ediyorlar, bu tür hakaretlerle bu insanların doğal olarak morali bozuluyor.
ŞEMDİNLİ'DE TERÖR OPERASYONLARI
'OHAL söz konusu değil'
* 'Teröristler Şemdinli'yi işgal ettiler' diye iddia ediliyor.
Hepsi palavra.
* Güneydoğu'ya yeniden Olağanüstü Hal (OHAL) düşünceniz var mı?
Böyle bir şey gündemimizde yok. Sen yol keseceksin, ben arama-tarama için belli noktalara kulübeler, istasyonlar kurmayacak mıyım? Vatandaşın can güvenliği tedbirini nasıl alacağım? Bu tedbiri alınca, hemen terör örgütü 'OHAL geliyor' propagandası yapıyorlar. OHAL söz konusu değil kontrolleri artırmak, önlem almak zaten valinin yetkisinde.
* PKK, son dönemde eylemlerini tırmandırdı. Terör örgütünün kafasındaki plan nedir?
Terör örgütünün kafasındaki plan, çok net ve ortadadır. Bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü, huzurunu bozmak. 'Şöyle talebimiz yok böyle talebimiz yok' diyorlar. Bunlar yalan. Bunların taleplerinin ne olduğu belli. Gizli ajandalarında olanları siz de açıklıyor, yazıyorsunuz.
BDP'Lİ VEKİLLERE SERT MESAJLAR
'Sine-i PKK'ya dönerler'
* BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılabileceği yönünde mesajlar verdiniz. Partinizin bir kararı var mı?
Gidip teröristle kucaklaşacak kadar, milletin gözüne baka baka fotoğraf verecek kadar, bu tür densizlikleri yapacak kadar bu ülkeden kopmuşlar. Yargı görevini yapar. Parlamentoya gelince biz de gereği neyse yapacağız. Parlamento yol geçen hanı değil. Ya demokratik sisteme, haklara, özgürlüklere riayet edersin. O zaman siyasetle müzakereyi yaparım. Ama bunlara uymazsan iki tercihten birini yapacaksın. Ya Kandil'e ya Meclis'e gideceksin.
* BDP'liler, 'dokunulmazlıklarımız kalkarsa anayasa çalışmalarından çekilip, sine-i millete döneriz' diyorlar?
Bunların sine-i milletleri var mı? Bunlar, sine-i PKK'ya dönerler. Çünkü milletin sinesinde bunlara yer yok. Kürt kardeşlerimi tehdit etmesinler, aldıkları oyun yarısını alamazlar. Bu oyu tehditle alıyorlar.
KÜRTÇE EĞİTİM TALEPLERİ
'O kadar da değil'
Terörle mücadele sadece güvenlik boyutuyla yürümez. Attığımız başka adımlar var. Uluslararası diplomasi, sosyo-ekonomik iyileştirmeler, yatırımlar, kültürel noktada attığımız adımlar var. Kürtçeyi seçmeli ders yaptık, onu da yeterli bulmuyorlar. Neymiş zorunlu olmalıymış. Kusura bakmasın o kadar da değil.
'Kükremesini de biliriz'
Bizim halktan aldığımız desteği şımarma olarak gösteriyorlar. Hayır biz aldığımız kültür itibarıyla mütevazıyız. Ama yeri gelince kükremesini de biliriz.
BALYOZ DAVASI
'İleride bunları yazacağım'
* 'Ordunun kaliteli komutanları Silivri'de, kalitesiz olanları ise işbaşında' iddiası ortaya atıldı. Ne diyorsunuz?
Başından beri kaçması mümkün olmayanların, komuta kademesinin tutuksuz yargılanmasını savundum. Köşe yazarları neye göre kaliteyi ölçebiliyor? Ne zamandan beri kalite kontrol memuru oldular?
* Referandumdan sonraki şartlara askerin intibak sorunu mu oldu?
Bence sivillerin intibakı zor oldu.
* Özel Paşa ile TSK'da yeni bir dönem mi başlayacak? Zincirin bu ilk halkasını mı koparmak istiyorlar?
Biz Türkiye Cumhuriyeti devletini yönetiyoruz. 75 milyon ülkeyi yönetiyoruz. Şu anda söyleyebileceklerim var, söyleyemeyeceklerim var. Her şeyi, her zaman, her yerde söyleyemeyiz. Ama Allah izin verirse biz bunları ileride kaleme alacağız. Bunlar niye yaşandı? Balyoz'da CD'leri falan biliyorsunuz. Acaba cumhuriyet yürüyüşleri niye yapıldı? Buralardan çıkan karanlık tablolar var. Ama söyleyemem.
* Kamuoyunun bildiğinden daha karanlık tablolar mı var?
Var tabii canım. Ben bildiğimi söyleyemem. Arapların bir sözü vardır. Sırrı şöyle tarif ederler: İki dudağın arasından çıktı mı onun esiri olursun. Bizim de bazı sırlarımız var. Fatih, 'sakalım bilse sakalımı keserim' demişti.
* Adli yargıya intikal eden olaylar var mı?
Balyoz'un içinde var.
* 'Komutanlar Hasdal'da terörle mücadele olumsuz etkileniyor, askerin şevki kırılıyor' yorumları var. Ne diyorsunuz?
'Askerimiz operasyonlara gitmiyor, operasyonlarda tehir yapılıyor' diye bir şeyi ciddiye almam mümkün değil. Beytüşşebap'ta, Şemdinli'de generaline varıncaya kadar hepsi mücadelenin içinde yer almıştır. Görsel medya ise 2 şehidimizi döne döne veriyor. Ağlamaları, sızlamaları veriyorlar. '4 günlük çocuğu vardı' diyorlar. Bunları anlatarak ne yapmak istiyorsun. Önce ailenin psikolojisini bozuyorsun. Sonra bana, 'ailelere psikolojik destek veriliyor mu' diye soruyorsun. Oralarda mücadele etmek kolay değil. Oraları ilçesine kadar bilirim. Askerimizin verdiği mücadele cansiperanedir, ölümü göze alarak yaptıkları mücadeledir.
SURİYE'DE DÜŞEN ASKERİ UÇAK
MİT'te uçağın parçası olabilir
* Suriye'de düşen uçakla ilgili paylaşacaklarınız neler? Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, uçağımızın füzeyle vurulduğunu açıkladı.
29 ana parçayı denizin dibinden çıkardık. İlgili laboratuarlarda incelemeye alındı. Bunlarla ilgili en son incelemeyi Adli Tıp yaptı. Adli Tıp, raporunu silahlı kuvvetlere gönderdi. Onlar da Eskişehir'deki Hava Kuvvetleri laboratuarlarına incelesin diye gönderdiler. Eskişehir'deki rapor da tamamlansın, kamuoyuyla paylayacağız. Beşir beyin söyledikleri kesin, nihai rapor değil. Gelince paylaşacağız.
Ana muhalefet lideri 'MİT'in elinde' diyor. Birçok şeyi karıştırıyor tabii. MİT'in laboratuarında da olan parça olabilir. O da devletin kurumu. Ama 'bunların hepsi MİT'in elinde' dersen açığa düşersin. Kılavuzu karga olanın meselesi. MİT'ten iyi biliyor.
Kaynak: Milliyet

Anahtar Kelimeler:
GsMelih GökçekBedelli

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270