Öne Çıkanlar haberleri haber gs Vefat haberler

Bakanlık talimat verdi! Cezası 92 lira

İçişleri Bakanlığı, valiliklere emniyet kemeri denetimlerinin sıklaştırılması için talimat gönderdi.

Bakanlık talimat verdi! Cezası 92 lira
İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgeyle ticari taksiler dahil, otomobillerde arka koltuklarda oturanların da emniyet kemeri takma zorunluluğu hatırlattı, denetimlerin arttırılması talimatını verdi.
İçişleri Bakanlığından valiliklere gönderilen genelgede, alınan tedbirler sonucunda ölümlü trafik kazalarının bu yıl bir önceki yıla oranla yüzde 9,8  azaldığı vurgulandı. Ölümlü trafik kazası oranının, 2020'ye kadar yüzde 50 civarında azaltılması için yeni stratejiler belirlendiği bildirilen genelgede, daha sıkı denetimlerin uygulamaya konulacağı kaydedildi. 

'ŞOFÖRLER ÖRNEK OLSUN'

Ticari taksiler dahil tüm otomobillerde bütün koltuklarda oturanların emniyet kemeri takmasının zorunlu olduğunun altı çizilen genelgede, araç hareket  etmeden önce taksi şoförünün emniyet kemerini takarak, yolculara örnek olması ve  kemer takmaları konusunda yolcuyu uyarması gerektiği belirtildi. Bu konuda hazırlanan çıkartmaların çoğaltılarak, yolcuların  görebileceği şekilde koltuğa yapıştırılması, trafik polisinin de emniyet kemeri  konusunda taksi, sürücü ve yolcuların üzerinde titizlikle denetimlerde bulunması  istendi.

'OTOBÜS YOLCULARINA ZORUNLU'

Şehirlerarası otobüs yolcularının da emniyet kemeri takma zorunluluğu  bulunduğu vurgulanan genelgede, araç hareket etmeden önce sürücü veya muavin tarafından yolcuların emniyet kemeri takması gerektiği konusunda görsel ve işitsel yöntemlerle tüm yolcuların uyarılması istendi. Genelgede, trafik polisi ile jandarmanın bu konuya yönelik denetimlerinin artırılması talimatı verildi.

KULLANMAMANIN CEZASI

Emniyet kemeri takmayanlara 92 lira para cezası, sürücülere ise 15 ceza puanı veriliyor. 
 
KAYNAK AA



 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270