Öne Çıkanlar android 6 yınca evcimik haberi gs ios 7

Ankara Haşimi’yi iade edecek mi?

Irak’ta Yüksek Mahkeme, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi’yi idama mahkûm etti. Davayı siyasi bulan Ankara, Türkiye’de bulunan Haşimi’nin iadesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Ankara Haşimi’yi iade edecek mi?

Irak'ta Yüksek Mahkeme, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi'yi idama mahkûm etti. Davayı siyasi bulan Ankara, Türkiye'de bulunan Haşimi'nin iadesinin söz konusu olmadığını bildirdi.
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi idam cezasına çarptırıldı. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, "güvenlik güçleri ve Şiilere karşı suikast timleri kurmakla" suçlanan Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı hakkında "gıyabında idam kararı" verdi. Türkiye'de bulunan Haşimi dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Davayı siyasi bulan Ankara, Haşimi'yi kesinlikle iade etmeyecek. Kararın Sünni, Şii ve Kürt gruplar arasındaki hassas siyasi dengelerde yeni bir depreme yol açması bekleniyor. Haşimi ile ilgili kararın açıklandığı saatlerde ülkeyi kana bulayan bombalı saldırı dalgası yaşandı.
ABD'nin Irak işgalinin ardından kurulan siyasi yapıda en üst düzeydeki Sünni yetkili olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, 2005-2011 yılları arasındaki 150 bombalama, suikast ve saldırıda rol oynamakla suçlanıyordu. Yargılama, Şii Başbakan Nuri el-Maliki hükümetinin siyasi operasyonu olarak niteleniyor. Maliki hükümeti, Amerikan güçlerinin ülkeyi terk etmesinden beri diğer dinî ve etnik grupları ülke idaresinden uzaklaştırarak gücü tek elde toplamakla itham ediliyor. Bağdat yönetimi, son dönemde Suriye'deki iç savaşta İran'la beraber Esed rejiminin müttefiki olarak görülüyor. Mahkeme, Haşimi'yi damadıyla birlikte iki suikasttan suçlu bulurken bu kararın siyasi istikrara bir türlü kavuşamayan Irak'ta yeni bir mezhepsel iç savaşı tetiklemesinden endişe ediliyor.
Davanın açılmasından beri Türkiye'de bulunan Haşimi dün İstanbul'dan Ankara'ya gelerek Bakan Davutoğlu ile görüştü. İki yetkili durumu gözden geçirdi. Yakın kaynakları, Haşimi'nin kararı ciddiye almadığını söyledi. Haşimi'ye yakın başka bir kaynak ise kararın gerçekleştirilmesinin imkânsız olduğunu belirterek, söz konusu kararın Haşimi'yi halkın gözünde daha fazla kahramanlaştıracağını söyledi. Haşimi'yi görevinin başında gören Ankara ise "iade" tabirini kabul etmiyor ve bunu saygısızlık olarak görüyor. Diplomatik kaynaklar, görevinin sona ermesinden sonra da Türkiye'nin Haşimi'yi iade etmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi. Gerekçe ise AİHM uygulamaları. SAMANYOLUHABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283