Öne Çıkanlar android 6 gülşah alkoçlar manisa haberleri alanyaspor antalyaspor maçı

Ali Haydar Hakverdi yemin töreninde ne yaptı? Ali Haydar Hakverdi kimdir, evli mi? VİKİPEDİ

Ali Haydar Hakverdi kimdir? Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaşanan yemin töreni sırasında CHP'li vekil Ali Haydar Hakverdi yaptığı hareket ile şok etti. Sağ elini kalbinin üzerine götürerek İslamcı duruşu sergilerken Sol elini yumruk yapıp hava kaldırması solcu kesimin hareketi. Ali Haydar Haverdi ne mesajı verdi?

Ali Haydar Hakverdi yemin töreninde ne yaptı? Ali Haydar Hakverdi kimdir, evli mi? VİKİPEDİ

Ali Haydar Hakverdi yemin törenindeki hareketinin anlamı hala konuluşuyor.  Ali Haydar Hakverdi neden böyle bir şey yaptı?  Meclis'te 25. Dönem başladı. En yaşlı üye sıfatıyla geçici TBMM Başkanı olarak Meclis'i açan Deniz Baykal konuşmasında uzlaşı mesajı verdi. 

Baykal'ın açılış konuşmasının ardından milletvekillerinin yemin töreni başladı. Baykal konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Sayın Cumhurbaşkanı' diye hitap etti. Baykal konuşmasının ardından milletvekili yeminini etti.

Genç vekil Ali Haydar Hakverdi’nin sol yumruğunu kaldırıp, sağ elini kalbine götürerek yaptığı yemini kimi haber siteleri ve televizyonlar “ilginç hareket” diye verdi, kimi ‘kafası karışık, acemi vekil’ diye… Oysa “gündüz direnişçi, gece avukatım” diyen Hakverdi’nin o yumruğunun 7 Haziran’da ortaya çıkan seçim sonucuyla doğrudan bir ilgisi var.

Meclis’te dünkü yemin törenine CHP ‘nin Ankaralı genç vekili Ali Haydar Hakverdi’nin, “Namusum ve şerefim üzerine yemin ederim” sözlerini söylerken kaldırdığı sol yumruğu ve kalbine götürdüğü sağ eli damgasını vurdu.

Kimi haber siteleri ve televizyonlar bu hareketi “ilginç yemin” başlığıyla verdi, kimi de bir ‘tuhaflık’, ‘kafa karıştırıcı hareket’, ‘seçmeni mesaja boğdu’ yorumlarıyla aktarıldı. Hatta sol yumruk ve sağ el kombinasyonu üzerinden ‘CHP’nin kafası karışık acemi vekili’ başlığını atanlar bile oldu.

Radikal’de yer alan habere göre; oysa 36 yaşındaki Avukat Hakverdi’yi seçmen tam da bu tavrından dolayı önce CHP’nin ön seçiminde en fazla oyu alanlar arasına soktu, ardından da Meclis’e gönderdi.

TUZLUÇAYIR’IN ÇOCUĞU

Ali Haydar Hakverdi Ankara ‘nın Mamak İlçesi’nin Tuzluçayır semtinden. Yani Okmeydanı, Gazi Mahallesi İstanbul için neyse, Tuzluçayır da Ankara için odur. 1970′lerden beri sosyalist hareketlerin, solun en radikal parti ve örgütlerinin bir hinterlandı gibidir.

Aslen Çorumlu, zaten Tuzluçayır da bir küçük Çorum gibi. Yoksul Aleviler yoğunlukta. Bir dönem gündeme gelen cami-cemevi projesi ilk olarak burada uygulanmak istenmiş ancak bu garip dayatma en sert tepkiyi de ilk burada görmüştü. Her Tuzluçayırlı bilir ki, orada yaşıyorsan eğer, en basit belediye hizmeti almak için de istemediğin bir uygulamayı engellemek için de sokağa çıkman gerekir. Bir cemevi yapacaksa da engelleri aşmak için barikat kurar, Melih Gökçek’in ulaşım ambargosunu kırmak için de…

İşte Hakverdi, bu mahallenin çocuğu. Ali Şir Nevai Okulu’nda şiddet uygulayan müdürü protestodan İbrahim Kaypakkaya anmasına, taşeron işçilerin yürüyüşünden öğrencilerin eylemine kadar Tuzluçayır’da kim sokağa çıktıysa yanında yer almaya çalıştı. Ama özellikle Gezi Parkı protestoları zamanında mahalleye barikat kuran gençlerin safındaydı. Ve o dönemdeki öfkesi belki de onu bugün Meclis’e taşıyan motivasyonun kaynağı oldu…

GÜNDÜZ DİRENİŞÇİ, GECE AVUKAT

Nitekim Milliyet gazetesine verdiği kısa demeçte açıkça nasıl bir vekil olacağını tarif ediyordu: “15 yıldır dünyaya bakışımız gereği gündüzleri direnişçi, geceleri avukatız.” Hakverdi Gezi sonrasının da takipçisi oldu, Berkin Elvan, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük’ün tüm davalarında bulundu. Vekil olduğu gün de bu çocuklar ve anneleri için Meclis’te olduğunu Twitter’dan ilan etti.

Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın annesi ile…


İNCE MEMED, KÜBA, V FOR VANDETTA…
Vekil adayı olduğu gün Ekşi Sözlük’te, internet forumlarında, sosyal medyada CHP’ye uzak olduğunu söyleyen pek çok genç, “Barikatta gördüğümüz uzun abi aday olmuş” mesajlarını paylaştı.

Herhalde o gün bu mesajları yazanlar; başucu kitabı İnce Memed, ilk gitmek istediği ülke Küba, izlemeye doyamadığı film V For Vandetta olan bu genç vekilin yemin ederken o yumruğu da kaldırmasını isterdi. O da öyle yaptı zaten. Yemini muhattabına etti, selamını seçmenine verdi… Sözcü


BİYOGRAFİSİ
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara-1 6 .sıra Adayı.2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun olan Hakverdi, evli ve bir çocuk babası.

Ali Haydar Hakverdi biyografisi 

Ali Haydar Hakverdi kimdir?

Ali Haydar Hakverdi tarihinde doğmuş olup Avukat olarak görev yapmaktadır. 

Ali Haydar Hakverdi kaç yaşındadır? 

Ali Haydar Hakverdi tarihinde doğmuş olup yaşındadır. 

Ali Haydar Hakverdi ne iş yapar? 

Ali Haydar Hakverdi Avukat olarak görev yapmaktadır. 

Ali Haydar Hakverdi nerelidir? 

Ali Haydar Hakverdi Türkiye vatandaşıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283